Wolontariusze Plaży Open – wyjątkowa ekipa, wyjątkowych ludzi!

Wolontariat jest świetną odskocznią od życia codziennego. Podczas akcji nic innego się nie liczy – jest robota, trzeba wziąć się w garść i dać czadu – mówi Dawid Wilczek, koordynator ds. wolontariatu Plaża Open. Poza tym wtedy też zawiązują się najlepsze znajomości. W Cieszynie, gdzie pracuję z wolontariuszami “GramOLajf” naszym motto są słowa piosenki Luxtorpedy “…wiele słabych nici razem, to jedna SilnaLina…” i chyba właśnie o to chodzi w wolontariacie – dodaje Dawid.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy jest odpowiedni czas, by zacząć swoją przygodę z wolontariatem? Tak naprawdę nie ma ściśle określonego czasu, kiedy powinno to nastąpić. Podobnie jak każda inna praca, także ta ma swoją specyfikę i dlatego przy okazji Plaży Open, koordynator ds. wolontariatu – Dawid Wilczek położył główny nacisk na rekrutację osób ze szkół ponadgimnazjalnych oraz uczelni. Oczywiście nie oznacza to, że Plaża Open zamyka się na osoby młodsze, bądź te nieco starsze. Każdego chętnego zapraszamy do kontaktu z Dawidem poprzez specjalnie utworzony profil na facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100016549097986 bądź poprzez stronę www.zgloszenia.bdbevent.pl (zakładka wolontariat) i tworzenia razem z nami wyjątkowego cyklu turniejów siatkówki plażowej.

Praca koordynatora nie należy do najłatwiejszych, chociaż jest ona odbierana często na zasadzie “pokręci się i nic nie zrobi”. Głównym problemem są sytuacje losowe – począwszy od zbyt małej liczby wolontariuszy, aż po nieoczekiwane wydarzenia związane z samą imprezą. Na pewno trzeba umieć szybko reagować – wychwycić co się dzieje, przewidzieć skutki i odpowiednio zareagować. Dlatego tak ważną rzeczą jest komunikacja w zespole. Tam nie ma lepszych i gorszych. Nierzadko te podziały generują sytuacje, które mogą pokonać nawet najbardziej zgraną drużynę.

Podczas turniejów Plaża Open, wolontariusze będą działać według trzech schematów. Pierwszy schemat dotyczyć będzie przygotowań do imprezy. Wolontariusze zostaną podzieleni na grupy, ekipa brandingowo – papierowa zajmować będzie się przygotowywaniem dokumentów do biura, identyfikatorów, rozwiesza banery, druga – techniczna – pomagać będzie w rozstawieniu miasteczka Plaży Open i wszystkiego, co z nią związane. Drugi schemat – impreza. Tam najciekawszym zadaniem na pewno jest ekipa odpowiedzialna za boisko. Ta grupa jest odpowiedzialna za podawanie piłek i zapisywanie wyniku na tablicy. Jest to idealna okazja do pooglądania meczy. Oprócz tego potrzebna będzie pomoc w roznoszeniu gadżetów sponsorów, Strefie Animacji i sklepie Plaży Open. Ostatni schemat – po imprezie. Ogólnie rzecz biorąc wtedy ekipa Dawida wyznaje jedną prostą zasadę: wszystkie ręce na pokład!

Jeżeli chodzi o nagłe sytuacje, to najciekawsza miała miejsce na imprezie Uliczne Granie 2016 organizowanym przez Stowarzyszenie “GramOLajf”. Postanowiliśmy, że w upalne dni dobrym pomysłem będzie ustawienie zraszacza na terenie miasteczka, żeby każdy mógł się ochłodzić. Nie przewidzieliśmy jednak, że płyta Rynku w Cieszynie ma lekki spadek i zaraz cała woda była już na boisku… Na szczęście szybka reakcja organizatorów i wolontariuszy i po 5 – minutowej przerwie technicznej można było dalej grać – wspomina Dawid Wilczek.