Historia



Plaża Open

Ogólnopolski cykl turniejów siatkówki plażowej kobiet i mężczyzn zapoczątkowany w 2010 roku w Cieszynie. W 2013 roku turnieje Plaża Open zyskały rangę turniejów eliminacyjnych do Mistrzostw Polski (Grand Prix Polski).

Początki cyklu Plaża Open sięgają 2010 roku, kiedy to pod nazwą “Plaża – Siatkówka Plażowa” rozegrano turnieje amatorskie w trzech miastach: Cieszyn (Kąpielisko Miejskie), Ustroń (Gimnazjum nr 2) oraz Bielsko-Biała (Kąpielisko Panorama). W 2011 roku turnieje zostały zorganizowane w dziewięciu miastach: Cieszyn, Kraków, Bielsko-Biała, Łódź, Jelenia Góra, Nowa Sól, Piła, Białystok, Wilkasy. Oprócz rozgrywek amatorskich rywalizowano także w ramach Akademickiego Pucharu Polski. W 2012 roku zmieniono nazwę cyklu z “Plaża – Siatkówka Plażowa” na “Plaża Open”. Nowy sezon turniejów został zainaugurowany w Pszczynie, a następnie zagościł w następujących miastach: Cieszyn, Bielsko-Biała, Kędzierzyn-Koźle, Jawor, Piła.

W 2013 roku w Kętach po raz pierwszy turniej z cyklu Plaża Open został włączony do kalendarza turniejów eliminacyjnych Mistrzostw Polski pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przeprowadzono także pierwszą transmisję meczów finałowych w TVP Sport. W latach 2013-2014 rozgrywki Plaża Open posiadały rangę dwugwiazdkowych turniejów (liczba gwiazdek przyznawanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej ustalana jest m.in. poprzez wysokość puli nagród w turniejach siatkówki plażowej). Najwyższą trzygwiazdkową rangę turniej Plaża Open po raz pierwszy zyskał w 2015 roku w Legionowie. W latach 2018-2020 w Białymstoku turnieje miały rangę Pucharu Polski.

Od 2018 roku znacząco podnieśliśmy rozpoznawalność siatkówki plażowej uzyskując 1 miejsce w badaniach na najbardziej medialną imprezę w siatkówce plażowej w Polsce. Wartość medialna siatkówki plażowej w sezonie 2019 wyniosła 21 mln zł z czego 14,9 mln wygenerowała Plaża Open, 3,5 mln zł World Tour w Warszawie, 2,6 mln zł Superpuchar w Przysusze i inne turnieje. W 2020 wartość mediowa siatkówki plażowej wyniosła 11,2 mln zł z czego Plaża Open to wartość 5,1 mln zł, bez Plaży Open roczna wartość mediowa siatkówki plażowej to 6,2 mln zł w skali kraju. Badania rynku przeprowadził Pentagon Research. Plaża Open od 2013 do 2020 roku wygenerowała wartość mediową dla siatkówki plażowej wynoszącą 54 150 828 również wycenioną przez Pentagon Research. Co ważne żaden cykliczny projekt w siatkówce plażowej w Polsce nie odniósł tak wysokiego wyniku raportu mediowego.

Plaża Open współpracuje z Telewizją Polską od 2013 roku, łącznie zrealizowaliśmy 40 transmisji. Dzięki współpracy z TVP Sport finał cyklu Plaża Open w Białymstoku w szczytowym momencie oglądało 148 046 widzów, to rekordowy wynik oglądalności meczu siatkówki plażowej od Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio w 2016 roku.

Plaża Open w trakcie dziesięciolecia zapewniła rozrywkę i rekreację aby wzmocnić atrakcyjność wydarzenia realizujemy animacje, ambienty okolicznościowe poprzedzające wydarzenie, występy kabaretowe, kino plenerowe, pokazy zumby, dyskotekę na piasku, strefę jacuzzi, strefę kriokomory, mecz gwiazd, garden party, strefę seniora oraz okolicznościowe wystawy łącznie w 25 miastach, odwiedzając Andrychów, Białystok, Bielsko-Biała, Cieszyn, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Jawor, Jelenia Góra, Kędzierzyn-Koźle, Kęty, Kraków, Kołobrzeg, Legionowo, Łódź, Mysłowice, Myślenice, Nowa Sól, Nowy Dwór Mazowiecki, Piła, Pszczyna, Rybnik, Ustroń, Wilkasy, Zamość.

Przez 11 lat organizacji cyklu Plaża Open oraz turniejów siatkówki plażowej przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy 48 turniejów w ramach eliminacji Mistrzostw Polski, 6 turniejów Pucharu Polski, 20 turniejów Grand Prix Polski, 48 turniejów młodzieżowych do lat 18, a także 60 turniejów amatorskich, łącznie 182 turnieje (w tym 91 turniejów kobiet oraz 91 turniejów mężczyzn).

Naszym priorytetowym celem jest rozwój niszowej olimpijskiej dyscypliny. Organizacja Plaży Open przynosi efekty, ponieważ uczestnicy turniejów w tym młodzieżowi reprezentanci Polski rozwijają się sportowo, dzięki czemu mogą rywalizować w wydarzeniach międzynarodowych. W 2018 w turniejach Pucharu Świata udział wzięły 22 drużyny w 2019 ta liczba wyniosła 34 zespoły, w 2020 roku nie mamy danych ze względu na odwołany sezon, jednak statystyki obrazują, że 74% krajowych rozgrywek cyklu Plaża Open pozwala rozwijać się polskim drużynom. Realizacja Plaży Open u krajowych podstaw z medialną oprawą godną turniejów Pucharów Świata z udziałem transmisji w TVP Sport podkreśla prestiż, buduje pewność siebie dzięki czemu reprezentanci Polski mogą poczuć sportową adrenalinę na najwyższym poziomie, szczególnie, że w okresie 9 lat od wprowadzenia pierwszych nagród finansowych zapewniliśmy zawodniczkom i zawodnikom pulę w wysokości 821 000 zł.

Oś czasu Plaży Open

Plaża Open

2010-2012

Turnieje towarzyskie

W latach 2010-2012 w ramach Plaży Open rozgrywane były turnieje towarzyskie. Dodatkowo w 2011 roku siatkarki i siatkarze walczyli w ramach Akademickiego Pucharu Polski.

Plaża Open

2013-2014

Mistrzostwa Polski i TVP Sport

W 2013 roku turnieje Plaża Open zyskały rangę dwugwiazdkowych turniejów eliminacyjnych do Mistrzostw Polski siatkówki plażowej kobiet i mężczyzn (Grand Prix Polski w siatkówce plażowej). Pierwszy raz transmisje z meczów finałowych można było zobaczyć w kanale TVP Sport.

Plaża Open

2015

Najwyższa ranga turniejów

W 2015 roku w Legionowie po raz pierwszy Plaża Open zyskała najwyższą trzygwiazdkową rangę turniejów eliminacyjnych Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn.

Plaża Open

2016-2017

Sprawdzone miejsca

W latach 2016-2017 turnieje Plaża Open gościły w następujących miastach: Gdańsk, Rybnik, Łódź, Zamość, Białystok

Plaża Open

2018-2020

Puchar Polski

W latach 2018-2020 w ramach Plaży Open walczono o Puchar Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn. Trzykrotnie gospodarzem tego wydarzenia był Białystok, gdzie na Plaży Miejskiej Dojlidy znajdowały się cztery boiska.