Poznaj z nami Białystok!

Pod koniec czerwca Plaża Open po raz dziewiąty zawita do Białegostoku. Odwiedzając największe miasto Podlasia warto jednak nie tylko skupić się na siatkówce plażowej, ale także wykorzystać ten czas na zwiedzenie znajdujących się w nim pięknych zabytków.

W dniach 22-26 czerwca Białystok przekształci się z centrum polskiej siatkówki plażowej. Poza drugim turniejem z cyklu Plaża Open, miasto ma jednak do zaoferowania także szereg atrakcji, które mogą sprawić, że wizyta kibiców w tym mieście przekształci się w fantastyczne doświadczenie, również turystyczne.

Wyjątkowe budowle

Jedną z największych atrakcji Białegostoku jest zespół pałacowo-parkowy Branickich. Dwór, oryginalnie zbudowany w XVI wieku, jest nazywany Polskim Wersalem i wcale nie jest to określenie na wyrost. Do rozległego pałacu prowadzi efektowna Brama Wielka w kształcie łuku triumfalnego. Budynkowi towarzyszy kompleks barokowych ogrodów, nieodpłatnie dostepnych do zwiedzania. Są one piękne o każdej porze roku, jednak najlepiej odwiedzić je właśnie latem. Pałac Branickich nie jest jedynym, który warto zwiedzić w Białymstoku. W mieście znajdują się również między innymi Pałac Lubomirskich czy Pałac Hasbacha.

Kolejną budowlą wartą odwiedzenia jest stary kościół farny. Jest to najstarszy budynek zabytkowy zachowany w Białymstoku. Na początku XX wieku dobudowano do niego ceglaną Bazylikę Archikatedralną. Całość stanowi swoiste muzeum XVIII-wiecznej sztuki sakralnej, a jej zwieńczeniem są dwa marmurowe monumenty, znajdujące się w pobliżu ołtarzy bocznych. Zawierają one bowiem serca ojca oraz babki Jana Klemensa Branickiego, który w największej mierze przyczynił się do przekształcenia Białegostoku w jedno z najpiękniejszych miast w Polsce.

Zwiedzając Białystok nie można pominąć najważniejszego historycznego placu miasta, Rynku Kościuszki. Otoczony XVIII-wiecznymi budynkami, ufundowanymi przez Jana Klemensa Branickiego, jest reprezentatywną promenadą, w której drugiej części znajduje się miejska fontanna oraz alkierzowy ratusz, będący obecnie siedzibą Muzeum Podlaskiego.

Białostockie murale

Będąc w Białymstoku pozycją obowiązkową na liście miejsc do zobaczenia są budynki z namalowanymi na nich charakterystycznymi muralami, znanymi na całym świecie. Najpopularniejszym malowidłem, które przyniosło rozgłos miastu, jest “Dziewczynka z Konewką” widniejąca na budynku przy alei Piłsudskiego. Jest to mural wyjątkowy, bowiem wychodzi poza ramy ściany, na której został namalowany – tytułowa dziewczynka podlewa prawdziwe drzewo, znajdujące się koło kamienicy. Od 2013 roku, w którym powstał pierwszy mural, w mieście pojawiło się ich o wiele więcej. Warto przejść się szlakiem malowideł i odkryć każdą z tych białostockich perełek.

Zielone Płuca Polski

Białystok to nie tylko piękne, zabytkowe budynki i intrygujące murale. Miasto zachęca także swoją zielenią, której w nim nie brakuje – aż 32% jego powierzchni zajmują tereny zielone. W pobliżu znajdują się natomiast dwa rezerwaty przyrody oraz Narwiański Park Narodowy. Nie trzeba jednak wyjeżdżać ze stolicy Podlasia, by zrelaksować się i odpocząć po dniu pełnym siatkarskich wrażeń oraz zwiedzania. W samym centrum miasta znajdują się Planty miejskie, powstałe w miejscu dawnych murów miejskich. Będąc już na miejscu nie można pominąć słynnego Psa Kawelina – figury strzegącej parku. Maskotka Białegostoku jest nazwana na cześć Mikołaja Kawelina, założyciela piłkarskiej Jagielloni. Nie wiadomo, w jaki sposób rzeźba jest powiązana z Kawelinem, pewne jest jednak, że rysy psa łudząco przypominają rysy słynnego animatora białostockiego sportu.

Jeśli komuś wciąż będzie mało zieleni, warto odwiedzić także Park Konstytucji 3 Maja, znajdujący się przy Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Będąc tam nie można również pominąć niewielkiego zwierzyńca – Akcent ZOO. Niedaleko mieści się także Rezerwat Przyrody Las Zwierzyniecki, w którym każdy znajdzie wytchnienie w upalny, letni dzień.

Nie sposób wymienić wszystkich miejsc wartych zobaczenia w podlaskiej stolicy. Jest to duże miasto, mające wiele do zaoferowania. Szukając odpoczynku po dniu pełnym siatkarskich wrażeń, warto poświęcić chwilę na odkrycie perełek Białegostoku.