Pierwsze medale Plaży Open za granicą rozdane

Zakończyły się zmagania przedostatniego turnieju tegorocznej edycji Plaży Open. W Czeskim Cieszynie spośród siatkarek najlepsze okazały się Justyna Łukaszewska i Izabela Błasiak. Rywalizację siatkarzy wygrali Piotr Janiak oraz Jędrzej Brożyniak. To drugi triumf tej pary w tegorocznym cyklu.

Pierwsza edycja Plaży Open za granicą przeszła do historii. W niedzielę, 3 lipca w Czeskim Cieszynie oraz Cieszynie rozegrane zostały półfinały, natomiast wszystkie mecze o medale odbyły się już na rynku po czeskiej stronie Olzy. Rozgrywkom towarzyszyło wiele atrakcji, a specjalnymi gośćmi finałów byli Kornel Banach i Wojciech Żaliński, którzy na rynek w Czeskim Cieszynie przywieźli puchar za wygraną w Lidze Mistrzów oraz medale mistrzostw Polski. Była okazja do spotkania, rozmowy i wspólnych zdjęć.

W niedzielę jako pierwsze na boiska wybiegły siatkarki. W polsko-czeskich półfinałach lepsze okazały się Polki. Aneta Kaczmarek w parze z Magdaleną Saad dość pewnie pokonały duet Andrea Lorenzová/Lucie Šeredová 2:0. Natomiast Justyna Łukaszewska i Izabela Błasiak były zdecydowanie lepsze od zespołu Štěpánka Šťastná/Markéta Stará, z którym wygrały 2:0.

Rywalizacja o medale była zdecydowanie bardziej zacięta niż półfinałowe starcia. W meczu o brąz lepsze otwarcie zaliczyły Andrea Lorenzová i Lucie Šeredová, jednak w drugiej partii o wiele lepsze okazały się Štěpánka Šťastná i Markéta Stará. Tie break należał już jednak do duetu  Lorenzová/Šeredová, który stanął tym samym na najniższym stopniu podium.

W finale było jeszcze więcej walki. W pierwszej odsłonie lepsze były Aneta Kaczmarek oraz Magdalena Saad, natomiast w drugiej końcówkę na przewagi na swoją korzyść rozstrzygnęły Justyna Łukaszewska oraz Izabela Błasiak. One przejęły inicjatywę także w tie-breaku, chociaż duet Kaczmarek/Saad nie poddał się i odrobił straty prawie całkowicie. Nie zdążył jednak doprowadzić do wyrównania – para Łukaszewska/Błasiak wygrała minimalną różnicą punktów i mogła cieszyć się ze złotego medalu.

W turnieju siatkarzy półfinały również były polsko-czeskie i ponownie lepsi okazali się Polacy. Para Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak bez problemów pokonała dwójkę Jan Mrkous/František Pihera 2:0, a duet Michał Kądzioła/Marcin Ociepski także w dwóch setach zdecydowanie wygrała z zespołem Štěpán Havlín/Jindra Zavadil.

Czeskie spotkanie o 3. miejsce, podobnie jak w rywalizacji kobiet, było niezwykle zacięte. Od początku inicjatywa była po stronie pary Štěpán Havlín/Jindra Zavadil, jednak końcówkę pierwszej partii lepiej rozegrali Jan Mrkous oraz František Pihera. Nie udało im się to ponownie w drugim secie i ostatecznie o tym, kto otrzyma brązowy medal, decydował tie-break. W nim lepsi okazali się Havlín oraz Zavadil.

Finałowe starcie od początku pełne było walki oraz emocji, chociaż pierwszą partię pewnie wygrali Piotr Janiak oraz Jędrzej Brożyniak. W drugiej duet Michał Kądzioła/Marcin Ociepski postawili rywalom znacznie trudniejsze warunki, a kłótnie z sędziami dodatkowo ich zmotywowały, dzięki czemu doprowadzili do tie-breaka. W nim opadli już jednak z sił, końcówkę zdominowali Janiak i Brożyniak, dla których było to już drugie zwycięstwo w tegorocznej edycji Plaży Open.

Jestem bardzo mile zaskoczony tym, jak sprawnie przebiegł cały turniej. Wisienką na torcie były finały rozgrywane na rynku w Czeskim Cieszynie. Ich oprawa, atmosfera, to jest właśnie to, o co nam chodziło. Zacięta rywalizacja na boisku i fantastyczny doping na pełnych trybunach to całe piękno siatkówki plażowej. Nie miałoby to miejsca, gdyby nie miasto Czeski Cieszyn, a także nasz partner strategiczny – PKN Orlen – podsumował turniej dyrektor generalny cyklu Plaża Open, Marcin Strządała.

Wyniki turnieju głównego kobiet:
Półfinały
Aneta Kaczmarek/Magdalena Saad – Andrea Lorenzová/Lucie Šeredová 2:0
(21:17, 21:17)
Štěpánka Šťastná/Markéta Stará – Justyna Łukaszewska/Izabela Błasiak 0:2
(15:21, 16:21)

Mecz o 3. miejsce
Andrea Lorenzová/Lucie Šeredová – Štěpánka Šťastná/Markéta Stará 2:1
(21:16, 15:21, 15:10)

Finał
Aneta Kaczmarek/Magdalena Saad – Justyna Łukaszewska/Izabela Błasiak 1:2
(21:18, 20:22, 13:15)

Wyniki turnieju głównego mężczyzn:
Półfinały
Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak – Jan Mrkous/František Pihera 2:0
(21:14, 21:17)
Štěpán Havlín/Jindra Zavadil – Michał Kądzioła/Marcin Ociepski 0:2
(12:21, 13:21)

Mecz o 3. miejsce
Jan Mrkous/František Pihera – Štěpán Havlín/Jindra Zavadil 1:2
(22:20, 18:21, 10:15)

Finał
Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak – Michał Kądzioła/Marcin Ociepski 2:1
(21:15, 22:24, 15:9)