Inauguracja cyklu Plaża Open na medal

Pierwszy z czterech w tym roku turniejów Plaży Open odbył się w miniony weekend w Mysłowicach. Na terenie Parku Słupna rywalizowały pary kobiece i męskie z czterech krajów. Oprócz duetów krajowych zagrali Brazylijczycy, Czesi oraz pary z Ukrainy. Po trzydniowej rywalizacji na najwyższy stopień podium wskoczyły mistrzynie Polski juniorek, Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio oraz Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak.

Niedzielę otworzyły starcia ćwierćfinałowe rozgrywane z prawej strony turniejowej drabinki. Z dwóch meczów siatkarek zwycięsko wyszły z nich Małgorzata Ciężkowska/Urszula Łunio oraz Dorota Strąg i Paulina Biranowska. Natomiast u siatkarzy Piotr Groszek/Igor Ciemachowski i Jarosław Lech/Tomasz Jaroszczak. Jak się później okazało wśród nich był duet, który kilka godzin później sięgnął po złoto. To pokazuje, że mimo potknięć warto walczyć do końca.

Do Mysłowic ściągnęli najlepsi. Duety, które triumfowały we wcześniejszym turnieju – Jędrzej Brożyniak/Piotr Janiak oraz Justyna Łukaszewska/Izabela Błasiak. W tym przypadku nie było niespodzianki i obie pary awansowały do finałowych spotkań. W rywalizacji siatkarzy udanie przez cały turniej przeszli również Jarosław Lech i Tomasz Jaroszczak, którzy zagrali o złoto. W drugim finale do turniejowej jedynki dołączyły młode reprezentantki Polski Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio.

-To były naprawdę ciekawe starcia. Bardzo przyjemne do oglądania, z wysokim poziomem sportowym. Choć to początek sezonu dla polskich plażowiczów, to w Mysłowicach zupełnie nie było tego widać. Zaangażowanie zawodników i walka o każdą piłkę były widoczne na każdym kroku. Bardzo nas cieszy, że w turnieju zagrało tyle zagranicznych par. Plaża Open rośnie w siłę także poza granicami Polski, lepiej być nie może – podsumowała cały turniej dyrektor sportowa cyklu, Monika Brzostek.

Finalnie brązowe medale w mysłowickim turnieju wywalczyły Justyna Tylutki i Martyna Kłoda, które mecz medalowy wygrały 2:0. Następnie na boisko główne wybiegły finalistki zmagań, a duet Łukaszewska/Błasiak napotkały ogromny opór ze strony młodych zawodniczek. Mecz zakończył się tie-breakiem, a turniejowa “jedynka” musiała uznać wyższość uczennic SMS-u Spała. W turnieju mężczyzn brązowe krążki, po wygranej 2:1, zawisły na szyjach pary Groszek/Ciemachowski. Wielki finał to wielkie emocje i kolejne w sezonie zwycięstwo Brożyniaka i Janiaka.

Mimo że był to turniej eliminacji mistrzostw Polski, wzięło w nim udział wiele par zagranicznych. Na czterech boiskach zlokalizowanych w Parku Słupna, bok biało-czerwonych duetów, rywalizowała spora grupa par czeskich, kilka dwójek ukraińskich, a także para brazylijska Lucas Sa i Johann Dohmann, która prosto z Mysłowic udała się na turniej do Szwajcarii. – Wiemy już, że za kilka dni podobnie będzie w Myślenicach. Tam zagranicznych par będzie jeszcze więcej – cieszy się Brzostek.

Teraz rywalizacja w Plaży Open przenosi się do Małopolski. Po raz czwarty turniej rozegrany zostanie na myślenickim Zarabiu (7-9 czerwca). Sponsorem strategicznym Plaży Open jest ORLEN. Partnerem mysłowickiej Plaży Open jest KSSE oraz Totalizator Sportowy LOTTO.