Dziękujemy!

Przez wiele dni/tygodni nie było wiadomo, czy tegoroczna edycja Plaży Open w ogóle się odbędzie. Pandemia, z którą od wielu miesięcy mierzy się cały świat spowodowała, że o organizację imprez sportowych nie tylko w Polsce jest obecnie bardzo trudno.

Reżim sanitarny i szeroko stosowane ograniczenia sprawiają, że organizatorzy zawodów muszą mierzyć się z olbrzymim wyzwaniem logistycznym. Coraz trudniej o wsparcie sponsorów, których równie mocno dotknęła pandemia koronawirusa. Każda złotówka, każdy szczegół jest omawiany jeszcze dokładniej, a podjęcie jakiejkolwiek decyzji musi zostać poprzedzone gruntowną analizą.

W trudnym dla Marcina Strządały oraz jego ekipy czasie, włodarze Kołobrzegu, Cieszyna, Myślenic i Białegostoku wyciągnęli pomocną dłoń. Od zera przygotowano boiska między innymi w malowniczej dzielnicy Myślenic – Zarabiu, zmotywowani słowami Burmistrza Myślenic pana Jarosława Szlachetki, który powiedział: „Jeśli trzeba Wam pomóc to jestem za!”. Nieocenioną pomoc wolontariuszy z UKS OPP Powiat Kołobrzeski dzięki wsparciu wicedyrektora MOSiR Roberta Szpaka, podczas zmagań nad polskim morzem należy podkreślać i przekazywać dalej wszystkim przyjaciołom siatkówki plażowej. Na podobną pomoc mogliśmy liczyć w Myślenicach, gdzie wsparł nas miejscowy Dalin. W trudnym okresie Pan Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z dyrektorem Pawłem Orpikiem, nie myślał nawet przez chwilę, by zostawić Plażę Open nie zmieniając w tej sprawie stanowiska… od lutego. Białystok zgodnie podkreślał, że finał cyklu Plaża Open 2020 musi się odbyć w stolicy Podlasia. Warte podkreślenia jest również wyrównanie puli nagród przez panią Burmistrz Miasta Cieszyna, co przełożyło się na kolejne turnieje.

Osobne słowa uznania należą się siatkarkom i siatkarzom, którzy zgodnie podkreślali, że gdyby nie turnieje Plaży Open, to po prostu w tym wyjątkowym sezonie nie mieliby nic. Zaufanie, chęć rozmowy, pomoc oraz zrozumienie ze strony aktywnych uczestników zmagań, pozwoliło organizatorom skupić się na jak najlepszym wykonaniu swojej pracy.

W 2020 roku na Plaży Open, oprócz siatkarek i siatkarzy występujących na co dzień w krajowych turniejach, wystąpiły także największe gwiazdy światowej siatkówki plażowej. Piotr Kantor, Mariusz Prudel, Bartosz Łosiak, Michał Bryl, Maciej Rudol czy wśród kobiet Monika Brzostek oraz Katarzyna Kociołek. Gościliśmy również nowe talenty: Melanię Marcinowską i odszukanego przez Michała KądziołęWiktora Mielczarka. Plaża Open mimo pandemii miała w tym roku charakter międzynarodowy. W turniejach zagrali zawodnicy z Litwy, Włoch oraz Chorwacji. – Grałem na wielu turniejach, na całym świecie i muszę przyznać, że to był jeden z najlepszych w jakich brałem udział. Wszyscy byli niezwykle pomocni, począwszy od organizatorów, wolontariuszy, przez każdą z osób zaangażowanych w przygotowanie tych zawodów – powiedział Josip Pribanić, chorwacki siatkarz, który zajął w finałowym turnieju cyklu w Białymstoku trzecie miejsce.

Podziękowanie kierujemy także w stronę Telewizji Polskiej, która ósmy sezon z rzędu transmitowała na żywo zmagania największego cyklu turniejów siatkówki plażowej w naszym kraju. Profesjonalna obsługa realizatorska, komentarz Piotra Dębowskiego, Jacka Laskowskiego oraz zaproszonych ekspertów z Mariuszem Prudlem i Magdaleną Szczytowicz na czele pozwoliły wznieść Plażę Open na jeszcze wyższy poziom. Warto wspomnieć, że turniej w Białymstoku przeszedł do historii z jeszcze jednego powodu. Finałowe zmagania, transmitowane na antenie TVP Sport zgromadziły średnio 70 tysięcy osób, z kolei w szczycie oglądalności czyli tzw. peak’u aż 148 tysięcy osób! To najlepszy wynik oglądalności siatkówki plażowej od 10 lat nie licząc Igrzysk Olimpijskich!

W tym niepewnym roku ryzykowaliśmy bardzo wiele, można powiedzieć wszystko i warto podkreślić, że w tym trudnym czasie otrzymaliśmy bezcenne wsparcie Prezesa Daniela Obajtka i PKN Orlen. Możemy liczyć na Ministerstwo Sportu organizując wspólnie turnieje „Plaża Open dla każdego”. Nie zapomnieli o nas także główni partnerzy: producent odzieży Martes Sport oraz Jurajska. Było słodko dzięki firmie Wawel, pragnienie mogliśmy ugasić dzięki Lech Free, z kolei najsmaczniejsze jogurty dostarczyła OSM Krasnystaw.

Plaży Open nie byłoby bez miast partnerskich – Kołobrzegu, Cieszyna, Myślenic oraz Białegostoku, które były kluczowymi partnerami siatkówki plażowej w 2020 roku. Dziękujemy Wam za zaangażowanie! Dzięki Wam jesteśmy mocniejsi – powiedział Marcin Strządała, główny organizator Plaży Open.