Białystok odleciał, Mazurek Dąbrowskiego w Beach Pro Tour

Znakomicie dla polskich zespołów zakończył się turniej Beach Pro Tour Futures w Białymstoku. W rywalizacji kobiet na najniższym stopniu podium stanął duet Jagoda Gruszczyńska/Aleksandra Wachowicz. Złoto zdobyły Amerykanki Megan Kraft/Emily Stockman. Brąz był tylko przedsmakiem dla głównego wydarzenia. Zmagania mężczyzn w wielkim stylu wygrali bowiem reprezentanci Polski – Jakub Szałankiewicz i Mateusz Florczyk.

Medale Beach Pro Tour w Białymstoku zostały rozdane. W niedzielę, 26 czerwca, rozegrano najważniejsze spotkania – półfinały oraz mecze decydujące o ostatecznym składzie podium. Zarówno w rywalizacji kobiet, jak i mężczyzn, nie zabrakło trzysetowych, emocjonujących spotkań.

Jako pierwsze na boiska wybiegły siatkarki. W pierwszym półfinale Polki Jagoda Gruszczyńska oraz Aleksandra Wachowicz uległy Ukrainkom Khmil/Lazarenko. W pierwszym secie toczyła się zacięta walka, w której ostatecznie po walce na przewagi lepsze okazały się siatkarki z Ukrainy. Wyszarpane zwycięstwo dodało im sił, dzięki czemu zdominowały drugą partię i pokonały Polki 2:0. W drugim półfinale, w starciu amerykańsko-amerykańskim zwyciężyła para Kraft/Stockman, która zdecydowanie wygrała 2:0 z Bauer/Horton.

Emocji nie brakowało także w meczach o medale. Pierwsze starcie, między parą Gruszczyńska/Wachowicz a zespołem Bauer/Horton o trzecie miejsce, rozpoczęło się od zaciętej walki. Polki ponownie rozegrały końcówkę na przewagi. Wyciągnęły jednak wnioski z półfinału i tym razem rozstrzygnęły premierową odsłonę na swoją korzyść. Zmobilizowały się także w drugim secie, którego wygrały pewnie, dzięki czemu zdobyły brązowy medal. Najwięcej emocji przyniosło starcie finałowe. Co prawda pierwszą partię Amerykanki Kraft/Stockman wygrały zdecydowanie, ale w drugiej Ukrainki Khmil/Lazarenko postawiły im znacznie trudniejsze warunki, doprowadzając do emocjonującej gry na przewagi. Po długiej serii wymian ostatecznie górą były właśnie siatkarki z Ukrainy, które triumfowały rekordowym w turnieju wynikiem 36:34. Na początku tie-breaka zespoły kontynuowały wyrównaną walkę, jednak końcówka należała już do Amerykanek. Tym samym to właśnie Megan Kraft i Emily Stockman wywalczyły złoty medal.

W rywalizacji mężczyzn pierwszy półfinał należał do Jakuba Szałankiewicza oraz Mateusza Florczyka. Kontrolowali oni swój mecz od początku do końca i zdecydowanie pokonali znakomicie spisujących się wcześniej Litwinów Stankevicius/Knasas 2:0. W drugim spotkaniu między Litwinami Juchnevic/Vasiljev oraz Ukraińcami Popov/Reznik było zdecydowanie więcej walki, a drugiego finalistę musiał wyłonić tie-break. W nim minimalnie lepsi okazali się zawodnicy z Ukrainy.

Mecz o trzecie miejsce nie dostarczył licznie zgromadzonym na trybunach kibicom wielu emocji. Od początku do końca rywalizację zdominowali Juchnevic oraz Vasiljev, którzy pewnie pokonali swoich rodaków Stankeviciusa oraz Knasasa 2:0. Skończyli więc turniej z brązowym medalem. Zwieńczeniem zawodów był wielki finał siatkarzy. Polacy Jakub Szałankiewicz oraz Mateusz Florczyk nie dali ukraińskiemu duetowi Popov/Reznik żadnych szans, wygrywając zdecydowanie 2:0, w tym w pierwszej partii do 13. Niedługo później w Białymstoku dla biało-czerwonych wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, którego odśpiewano przy pełnych trybunach.

Wyniki turnieju głównego kobiet:
Półfinały
Khmil/Lazarenko (UKR) – Gruszczyńska/Wachowicz (POL) 2:0
25:23, 21:11
Kraft/Stockman (USA) – Bauer/Horton (USA) 2:0
21:14, 21:16

Mecz o 3. miejsce
Gruszczyńska/Wachowicz (POL) – Bauer/Horton (USA) 2:0
23:21, 21:17

Finał
Khmil/Lazarenko (UKR) – Kraft/Stockman (USA) 1:2
17:21, 36:34, 11:15

Wyniki turnieju głównego mężczyzn:
Półfinały
Stankevicius/Knasas (LTU) – Szałankiewicz/Florczyk (POL) 0:2
16:21, 12:21
Juchnevic/Vasiljev (LTU) – Popov/Reznik (UKR) 1:2
21:16, 15:21, 13:15

Mecz o 3. miejsce
Stankevicius/Knasas (LTU)- Juchnevic/Vasiljev (LTU) 2:0
21:19, 21:13

Finał
Popov/Reznik (UKR) – Szałankiewicz/Florczyk (POL) 0:2
13:21, 18:21