Bartosz Heller dla Plaża Open: Uwielbiam komentować z ludźmi, którzy zjedli zęby na piasku

Bartosz Heller zna się na plażówce jak mało kto w naszym kraju. To jak to jest z beachvolley’em w naszym kraju?

Dziękuję za miłe słowa, choć już widzę, że pytania nie będą łatwe. Jest różnie, ale zacznijmy od plusów. Nasze pary męskie zdobyły w tym sezonie już trzy medale cyklu World Tour. Piotr Kantor i Bartosz Łosiak przywieźli srebrne medale z Iranu oraz Brazylii a Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz brązowe z Chin. I za to wielkie brawa dla nich oraz naszego nowego sztabu pod wodzą Grzegorza Klimka.

A jakie widzi Pan perspektywy dla tej dyscypliny sportu?

To jest temat rzeka. W skali globalnej najważniejsze jest to, że siatkówka plażowa niezmiennie pozostaje jedną z najpopularniejszych dyscyplin podczas igrzysk olimpijskich. Turnieje na Horse Guards Parade czy też na Copacabanie były strzałami w dziesiątkę. W tym roku cykl World Tour nieco wyhamował, ale w sezonie poolimpijskim to naturalne. A na naszym podwórku cieszy wysyp całorocznych hal do beach volleya, z należącym do SMS-u obiektem w Spale na czele.

Pula nagród, to jeden z bardziej drażliwych tematów. Zapewne niejednokrotnie docierały do Pana informacje na ten temat. Czy Bartosz Heller ma receptę jak można starać się rozwiązać ten problem?

Oczywiście, że docierały, ale o finansach i budżetach nie będę się wypowiadał. Jedno wiem na pewno. Wszystkim byłoby łatwiej, gdyby polska siatkówka plażowa doczekała się medalu olimpijskiego. W Londynie Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel mieli piłkę meczową w niezapomnianym ćwierćfinale z Alisonem i Emanuelem. W Rio Piotr Kantor i Bartosz Łosiak minimalnie przegrali baraż o wejście do 1/8 finału z włoską parą Nicolai/Lupo, która potem sięgnęła po srebro. Może do trzech razy sztuka?

Plaża Open to jedyny cykl turniejów w naszym kraju. Ok są duże turnieje jak Obłędna Plaża, Plaża Gotyku czy turniej w Przysusze, ale to są niestety pojedyncze imprezy…

Tych pojedynczych turniejów to jest nawet dużo więcej. Nie będę ich wszystkich wymieniał bo boję się, że o którymś zapomnę. W tych trudnych czasach trzeba chwalić zarówno promotorów tych pojedynczych turniejów jak i Was. Swoją drogą na więcej niż jeden cykl w naszym krótkim, letnim sezonie zabrakłoby miejsca. Pod koniec ubiegłego wieku pracowałem w ekipie Beach Ball Tour, teraz to miejsce na mapie dumnie zajmuje Plaża Open.

Z Plaża Open Bartosz Heller jest od wielu lat, jak Pańskim okiem zmieniał się ten turniej?

Z każdym rokiem na lepsze. W tym roku uwagę zwraca zwiększona pula nagród.  Plaża Open – poza turniejami samymi w sobie – kojarzy mi się z pasja organizatorów i szeregiem atrakcji poza boiskami. Animacje, konkursy, goście tacy jak Tomasz Sikora, Marek Plawgo czy Tomasz Frankowski. W miasteczkach Plaży Open ciężko się nudzić.  O kabareciarzach nawet nie wspomnę. Ola Rajewska do dziś pamięta jak podczas wejścia na żywo – za sprawą Bartka Gajdy – wylądowała w Bałtyku.

Gdańsk, Zamość, Łódź, Rybnik i Białystok. Plaża Open stawia na stabilizacje wzorem poprzedniego roku. Dobra decyzja?

Wszystkie te lokalizacje są przyjazne dla siatkówki plażowej. Gdańsk to powrót nad morze, od którego beach volley ostatnio się oddala. Zamość to przepiękny, renesansowy rynek. Łódź dzięki ścianom Manufaktury ma efektowną osłonę przed wiatrem. Rybnik gości turniej w kompleksie basenowym, którego może mu pozazdrościć sama Warszawa. Wszystko to fajnie prezentuje się w naszych kamerach. Tylko w Białymstoku jeszcze nie byłem.

Na któryś z turniejów Pan czeka szczególnie?

Na każdy na którym będę. Jeszcze nie mamy grafiku w TVP Sport.

Po raz kolejny TVP Sport będzie transmitowało najważniejsze mecze Plaży Open. Komentatorzy to jedno, drugie to eksperci. Jest ktoś, kto zapadł Panu szczególnie w pamięci? A może jakiś duet?

Oj, każdy był dobry. Uwielbiam komentować z ludźmi, którzy zjedli zęby na piasku. Aż rzuciłem okiem  na zdjęcia z poprzednich sezonów. Kto tam nie przychodził na nasze stanowisko komentatorskie? Monika Brzostek, Magdy Szczytowicz i Saad, nieśmiertelna Agnieszka Wołoszyn, Mariusz Prudel, lubujący się w statystykach Dominik Witczak, Mateusz Radojewski, Bartek Dzikowicz, Jędrzej Brożyniak, Marcin Nowak, Wojtek Włodarczyk, zabiegany Marcin Prus i last but not least człowiek orkiestra czyli  Jerzy Tatarek. Prawdziwa armia uśmiechniętych ekspertów.

Do grania wraca choćby Asia Wiatr, która po urlopie macierzyńskim będzie chciała zawojować piaszczyste boiska z Kasią Szałankiewicz (z domu Urban). Jak widzi Pan szanse tej pary?

Nie mam pojęcia, piasek wszystko zweryfikuje. Ale powiem szczerze, że mało co równie mnie ucieszyło przed startem kolejnego cyklu Plaży Open jak powrót trzykrotnych mistrzyń Polski. Dzięki Asi i Kasi koloryt Plaży Open na pewno wzrośnie.

Na koniec chciałbym zapytać o naszych kadrowiczów i kadrowiczki, o ich potencjał i możliwe wyniki/rezultaty.

U panów wszystko wygląda OK. Mamy cztery silne pary, z czego trzy są nowe i zmotywowane do najwyższych celów takich jak zbliżający się Mundial. Martwi mnie to, że w Wiedniu zabraknie prawdopodobnie polskiej pary żeńskiej, ale nie można się tym teraz przejmować tylko życzyć wszystkiego najlepszego wspomnianej wyżej Monice Brzostek. Następny sezon na pewno będzie lepszy, praca Srdjana Veckova i Damiana Wojtasika z pewnością przyniesie efekty. A póki co, kto powiedział ze Kinga Kołosińska i Jagoda Gruszczyńska nie wskoczą gdzieś w tym roku na podium?

Z Bartoszem Hellerem rozmawiał Piotr Bąk – Plaża Open