Polskie pary powalczą o medale w Białymstoku

Zacięta rywalizacja w turnieju Beach Pro Tour Futures w Białymstoku wchodzi w decydującą fazę. Po sobotnich zmaganiach poznaliśmy ekipy, które powalczą o medale w zawodach mężczyzn oraz kobiet. Spośród polskich par do półfinałów dotarły Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz oraz Jakub Szałankiewicz i Mateusz Florczyk.

W sobotę na białostockich boiskach plażowych rozegrano dwadzieścia cztery spotkania. Siatkarki rywalizowały w barażach oraz ćwierćfinałach, natomiast siatkarze najpierw zakończyli fazę grupową. Następnie zmierzyli się w barażach oraz w ćwierćfinałach. Poznaliśmy więc komplet półfinalistów, którzy w niedzielę powalczą o medale Beach Pro Tour Futures.

Sobotnia rywalizacja rozpoczęła się od drugiej kolejki fazy grupowej mężczyzn. Polskie pary w komplecie zameldowały się w kolejnym etapie rozgrywek, chociaż nie wszystkie otworzyły zmagania zwycięstwem. Duet Paweł Lewandowski/Jakub Zdybek przegrał z Litwinami Juchnevic/Vasiljev 0:2, jednak dzięki wygranej w pierwszym starciu znalazł się w barażu. W takiej samej sytuacji znalazła się para Jakub Szałankiewicz/Mateusz Florczyk, która triumfowała pierwszego dnia turnieju głównego, ale w drugim starciu uległa Ukraińcom Popov/Reznik 1:2.

Zwycięstwo było potrzebne trzem innym polskim zespołom, które w pierwszych starciach poniosły porażki. Wszystkie wywiązały się ze swojego zadania. Duet Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak pokonał Niemców Huster/Sagstetter 2:1, para Michał Korycki/Stanisław Wawrzyńczyk Amerykanów Roberts/Caldwell 2:0, a drużyna Miłosz Kruk/Mikołaj Miszczuk Ukraińców Denysenko/Iemelianchyk również 2:0.

Los sprawił, że w barażach mogliśmy obserwować aż dwa bratobójcze starcia polskich ekip – Paweł Lewandowski i Jakub Zdybek trafili na Piotra Janiaka i Jędrzeja Brożyniaka, natomiast Jakub Szałankiewicz i Mateusz Florczyk na Michała Koryckiego i Stanisława Wawrzyńczyka. W trzech setach triumfowali zarówno Lewandowski i Zdybek, jak i Szałankiewicz i Florczyk. Miłosz Kruk i Mikołaj Miszczuk w barażu zagrali z Hiszpanami P. Huerta/Jimenez, których pokonali 2:0.

W ćwierćfinale pewne zwycięstwo odnieśli Jakub Szałankiewicz i Mateusz Florczyk, wygrywając z Nowozelandczykami Fuller/S. O’Dea 2:0. Biało-czerwoni zameldowali się tym samym w półfinale. Porażki w trzech setach ponieśli natomiast Paweł Lewandowski i Jakub Zdybek, którzy ulegli Ukraińcom Popov/Reznik, a także Miłosz Kruk i Mikołaj Miszczuk, którzy po niezwykle zaciętym meczu przegrali z Litwinami Juchnevic/Vasiljev. Ich spotkanie było emocjonującym zakończeniem dnia. Poza nimi do półfinału awansowała także inna para z Litwy – Stankevicius/Knasas. O finał Szałankiewicz i Florczyk zagrają właśnie z tą litewską drużyną.

Sobotnia rywalizacja siatkarek była nieco krótsza niż ta siatkarzy. W barażach duet Agata Ceynowa/Patrycja Jundziłł po zaciętej walce pokonał Chilijki Mardones/Natalia 2:1 i w ćwierćfinale trafił na Amerykanki Kraft/Stockman. Niestety zespół z USA okazał się za mocny dla Polek i wygrał z nimi 2:0. Znakomicie w barażu spisała się inna polska para – Jagoda Gruszczyńska/Aleksandra Wachowicz. Biało-czerwone zdecydowanie zwyciężyły z Finkami I. Sinisalo/S. Sinisalo. W ćwierćfinale wpadły one na inną ekipę z Polski – Katarzynę Kociołek i Martę Łodej. Gruszczyńska i Wachowicz ponownie okazały się lepsze od rywalek w dwóch setach. Poza nimi oraz Amerykankami do półfinału awansowały Ukrainki Khmil/Lazarenko, z którymi zmierzą się Polki, a także inny duet ze Stanów Zjednoczonych, Bauer/Horton.

W niedzielę poznamy medalistów pierwszego turnieju z cyklu Beach Pro Tour Futures w Białymstoku. Zmagania rozpoczną się o godzinie 9:00, natomiast ostatnie spotkanie – finał mężczyzn zaplanowane jest na godzinę 14:30. Od godziny 12:00 zaplanowano transmisję zmagań w TVP Sport.