Oświadczenie dot. formy cyklu Plaża Open 2022

Sezon plażowy niebawem wystartuje i ponownie spotkamy się w zmaganiach w całej Polsce. W tym roku forma cyklu Plaża Open będzie inna niż zazwyczaj, o czym przeczytacie poniżej.

Szanowni Państwo,

drogie zawodniczki i zawodnicy, kibice i miłośnicy siatkówki plażowej! Znacie już tegoroczne miejscowości zmagań. Mamy nadzieję, że – tak jak my – nie możecie się już doczekać wyjątkowych dni na rozgrzanym piasku boisk Plaży Open! Po raz pierwszy będziemy organizatorem cyklu w ramach Beach Pro Tour w Białymstoku – z tego miejsca jeszcze raz dziękujemy za przyznanie tego turnieju, a także zaangażowanie w tej sprawie prezesa Sebastiana Świderskiego, Wydziału Siatkówki Plażowej oraz Kierownika zespołu siatkówki plażowej. Ten sezon będzie jednak wyjątkowy pod wieloma względami. Jak zapewne wiecie, będziemy świadkami nowej, cennej i oczekiwanej w środowisku od wielu lat inicjatywy tj. cyklu turniejów pod szyldem PZPS z bardzo atrakcyjną pulą nagród!
Niestety,, nie wszystko jednak w tym sezonie poszło tak, jak sobie to zaplanowaliśmy. Chcielibyśmy więc zaprezentować Wam nasze stanowisko, w celu uniknięcia niepotrzebnych spekulacji.

Ze względu na stałą współpracę z telewizją TVP Sport, która udostępnia nam otwarte pasmo transmisji naszego cyklu, postanowiliśmy poinformować PZPS już we wrześniu o planowanych terminach Plaży Open 2022, ustalając realizację cyklu od 17 czerwca do 10 lipca. Bardzo zależało nam na tym, aby terminy naszych turniejów, które planowaliśmy zorganizować jako 3-gwiazdkowe turnieje rankingowe, nie pokrywały się z innymi dużymi turniejami, gdyż taka kolizja uderza bardzo mocno w wysiłki organizatorów, nie służy rozwojowi dyscypliny, a dodatkowo ogranicza możliwości rozegrania większej liczby prestiżowych turniejów przez zawodniczki i zawodników. W marcu 2022 dowiedzieliśmy się od osób trzecich, że ostatecznie 2 z 4 turniejów PZPS zostały wyznaczone w terminach turniejów Plaży Open. Nałożenie terminów turniejów PZPS na turnieje Plaży Open na 3 miesiące przed startem sezonu to cios, którego się nie spodziewaliśmy i celowości, wciąż nie rozumiemy.

Wobec powyższego, nie zmniejszając (a wręcz przeciwnie!) jakości i pokładów pozytywnych działań i zaangażowania jakie wkładamy w cykl Plaża Open, podjęliśmy decyzję, aby w tym sezonie zorganizować cykl Plaża Open jako turnieje towarzyskie, bez ograniczeń, dla każdego.

Nie zmieniamy jednak fundamentalnych wartości Plaży Open! Zapewnimy dobrą pulę nagród (także indywidualnych za ranking Plaży Open), którą rokrocznie przygotowujemy we współpracy ze Sponsorem Strategicznym, a także z samorządami, rozegramy w Myślenicach niepowtarzalny King of the Court, a wszystkie finałowe mecze kobiet i mężczyzn oczywiście – jak co roku – pokażemy w TVP Sport.

Warto w przyszłości układając kalendarz rozgrywek uwzględnić prośby wysyłane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. To wyraz wzajemnego szacunku i zrozumienia dla naszej pracy i wysiłków – możemy wspólnie rozwijać siatkówkę plażową w Polsce, nie rzucając kłód pod nogi. Sezon może trwać od maja do września – każdy organizator w takim okresie znajdzie termin dla swojego turnieju lub jak w naszym przypadku od 13 lat cyklu turniejów. Potrzeba jedynie dobrej woli.

Były lata, w których cały sezon turniejów eliminacyjnych mistrzostw Polski opierał się na turniejach Plaży Open. Jesteśmy dumni, że udało się nam wtedy pomóc przetrwać, a jednocześnie budować siatkówkę plażową w Polsce i że mogliście na nas liczyć. Obecna mnogość plażówkowych inicjatyw jest tym, co nas prawdziwie cieszy. Pozwólmy jednak zawodniczkom i zawodnikom, ale też organizatorom i kibicom doświadczać radości i najlepszych sportowych emocji z organizacji wydarzeń w siatkówce plażowej, sytuacja tegoroczna nie służy rozwojowi.

Wszelkie negatywne emocje zostawiamy za sobą. Chcemy działać wspólnie w dobrej sprawie i będziemy o to walczyć. Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli w tym roku zechcecie się z nami spotkać i wspólnie budować historię 13tej edycji cyklu Plaży Open! Liczymy na Was, do zobaczenia!