Międzynarodowe podium na zakończenie cyklu Plaży Open

Tegoroczny cykl Plaża Open dobiegł końca. W ostatnim turnieju w Myślenicach w rywalizacji Grand Prix Małopolski mężczyzn triumfował czeski duet Frantisek Pihera/Matyáš Ježek, pokonując w finale Piotra Janiaka i Jędrzeja Brożyniaka, którzy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej całego cyklu. Zmagania kobiet wygrały Nowozelandki Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann, natomiast w całym cyklu najlepsza okazała się Magdalena Saad.

Plaża Open na dobre zadomowiła się w Małopolsce i tutaj też miała swój tegoroczny wielki finał. W niedzielę zakończyły się rozgrywki Plaży Open w Myślenicach, a tym samym rozstrzygnięty został cały tegoroczny cykl. Turnieje wcześniej rozgrywane były też w Łodzi i Czeskim Cieszynie. Poznaliśmy więc nie tylko medalistów ostatniego turnieju, ale także najlepsze siatkarki oraz najlepszych siatkarzy w tej edycji Plaży Open.

Niedzielna rywalizacja Grand Prix Małopolski rozpoczęła się od dość jednostronnych ćwierćfinałów kobiet. Wyjątkiem był mecz Barbary Zakościelnej oraz Joanny Kujawskiej, które pokonały Nowozelandki Olivię MacDonald i Jasmine Pepi-Milton dopiero w tie-breaku. W pozostałych starciach drugi nowozelandzki duet – Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann w dwóch setach okazał się lepszy od czeskiej dwójki Eva Elekova/Kristina Hermanova, Olga Klocek i Magdalena Rapacz-Matras 2:0 wygrały z Karoliną Nowak i Joanną Moczko-Knapiak, a para Magdalena Saad/Aleksandra Lipska w takim samym stosunku setów pokonała zespół Marta Szajer-Widawska/Dominika Walusza.

W półfinałach również obyło się bez trzysetowych starć. Duet Polley/Zeimann pewnie wygrał z parą Zakościelna/Kujawska, natomiast dwójka Saad/Lipska nie dała żadnych szans zespołowi Klocek/Rapacz-Matras. Dotkliwa porażka w półfinale podziałała motywująco na duet Klocek/Rapacz, który w meczu o trzecie miejsce zaprezentował pełnię swoich możliwości i wygrał 2:0 z Zakościelną i Kujawską. W wielkim finale znakomicie zagrały Nowozelandki Polley/Zeimann, które zdecydowanie wygrały z Saad/Lipska 2:0.

W rywalizacji mężczyzn ćwierćfinały okazały się szybkie i dwusetowe. Duet Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak bez problemów pokonał Nowozelandczyków Sam O’Dea/Jason Lockhead, a zwycięzcy sobotniego turnieju King Of The Court, Mateusz Biernat i Nejc Zemljak wygrali ze Słowakami Lubos Nemec/Marek Jany. Grono półfinalistów uzupełnili Nowozelandczycy Thomas Hartles oraz Alani Nicklin, którzy byli lepsi od Dominika Poznańskiego i Ernesta Kaciczaka, a także Czesi Frantisek Pihera i Matyáš Ježek, którzy zwyciężyli z parą Piotr Groszek/Kamil Warzocha.

Zmagania półfinałowe Grand Prix Małopolski wyglądały podobnie jak mecze ¼ finału. Duet Janiak/Brożyniak pewnie pokonał parę Biernat/Zemljak 2:0, a Czesi Pihera/Ježek zdominowali Nowozelandczyków Hartles/Nicklin, zwyciężając z nimi również w dwóch partiach. O wiele więcej emocji przysporzyło spotkanie o brązowy medal – po dwóch setach było 1:1 i o tym, kto stanie na najniższym stopniu podium, decydował tie-break grany na przewagi. W nim minimalnie lepsi okazali się Mateusz Biernat oraz Nejc Zemljak. Nowozelandczycy Hartles/Nicklin uplasowali się więc na czwartym miejscu. W wielkim finale również nie brakowało walki, chociaż zakończył się on w dwóch setach. Triumfował czeski duet Frantisek Pihera/Matyáš Ježek, który jako jedyny w tej edycji Plaży Open był w stanie zatrzymać parę Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak.

W Myślenicach wręczono również nagrody najlepszym siatkarkom oraz najlepszym siatkarzom całego cyklu Plaży Open. W rywalizacji mężczyzn bezkonkurencyjni byli Piotr Janiak oraz Jędrzej Brożyniak, którzy zagrali w każdym turnieju, dwukrotnie plasując się na pierwszym miejscu, a raz na drugim. W zmaganiach kobiet wygrała Magdalena Saad, która trzykrotnie zajmowała drugą pozycję – najpierw w parze z Olgą Klocek, następnie z Anetą Kaczmarek, a na zakończenie z Aleksandrą Lipską.

Wyniki turnieju głównego kobiet:

Ćwierćfinały

Barbara Zakościelna/Joanna Kujawska – Olivia MacDonald/Jasmine Pepi-Milton 2:1

(23:21, 8:21, 15:9)

Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann – Eva Elekova/Kristina Hermanova 2:0
(21:9, 21:15)

Olga Klocek/Magdalena Rapacz-Matras – Karolina Nowak/Joanna Moczko-Knapiak 2:0
(21:19, 21:17)

Marta Szajer-Widawska/Dominika Walusza – Magdalena Saad/Aleksandra Lipska 0:2
(17:21, 7:21)

Półfinały

Barbara Zakościelna/Joanna Kujawska – Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann 0:2
(12:21, 10:21)

Olga Klocek/Magdalena Rapacz-Matras – Magdalena Saad/Aleksandra Lipska 0:2
(5:21, 10:21)

Mecz o 3. miejsce

Barbara Zakościelna/Joanna Kujawska – Olga Klocek/Magdalena Rapacz-Matras 0:2
(8:21, 12:21)

Finał

Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann – Magdalena Saad/Aleksandra Lipska 2:0
(21:11, 21:13)

Wyniki turnieju głównego mężczyzn:

Ćwierćfinały

Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak – Sam O’Dea/Jason Lockhead 2:0
(21:17, 21:)

Mateusz Biernat/Nejc Zemljak – Lubos Nemec/Marek Jany 2:0
(24:22, 21:16)

Dominik Poznański/Ernest Kaciczak – Thomas Hartles/Alani Nicklin 0:2
(18:21, 12:21)

Frantisek Pihera/Matyáš Ježek – Piotr Groszek/Kamil Warzocha 2:0
(21:12, 21:12)

Półfinały

Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak – Mateusz Biernat/Nejc Zemljak 2:0
(21:16, 21:10)

Thomas Hartles/Alani Nicklin – Frantisek Pihera/Matyáš Ježek 0:2
(12:21, 14:21)

Mecz o 3. miejsce

Mateusz Biernat/Nejc Zemljak – Thomas Hartles/Alani Nicklin 2:1
(21:15, 14:21, 17:15)

Finał

Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak – Frantisek Pihera/Matyáš Ježek 0:2
(18:21, 18:21)