Kołobrzeg na medal!

Uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, medaliści turniejów cyklu World Tour, reprezentantki i reprezentanci Polski oraz krajowa czołówka. Tak silnie obsadzonego turnieju Plaża Open nie miała chyba nigdy w historii. Plaża Millenium oraz Plaża Open po raz pierwszy połączyli siły, by w tym trudnym czasie przeprowadzić niesamowity turniej nad polskim Bałtykiem. Warto odnotować, że po raz ósmy finały były transmitowane przez Telewizję Polską.

Polska plażówka zatoczyła koło i po dłuższej nieobecności wróciła nad polskie morze z impetem, z jedną z najlepszych obsad w historii. Do Kołobrzegu zawitali najlepsi zawodniczki i zawodnicy nad Wisłą. Pierwsi zawodnicy wybiegli na boisko już w piątek, podczas gdy zwycięzców uhonorowano w niedzielę. Kapitalne obrony, nieszablonowe ataki czy zacięte wymiany były prawdziwą gratką dla licznie zgromadzonych kibiców, którzy obserwowali zmagania na żywo.

Uwaga kibiców szczególnie skupiona była na reprezentantów Polski, w szczególności na Monikę Brzostek, Piotra Kantora czy Bartosza Łosiaka, którzy jeszcze cztery lata temu rywalizowali o olimpijskie medale na brazylijskiej Copacabanie. Z pewnością kolorytu dodał udział pary Litewskiej Linas Petravicius/Matas Navickas oraz duetu ze słonecznej Italii Manuel Alfieri/Mauro Sacripanti, którzy już w pierwszym meczu turnieju głównego po bardzo zaciętym tiebreak-u musieli uznać wyższość turniejowej „jednynki” Jędrzeja Brożyniaka i Piotra Janiaka, którzy na swoim koncie mają już dwa złote medale na turniejach Pucharu Świata. O tym, że rywalizacja stała na najwyższym poziomie, świadczy fakt, że Monika Brzostek, która także ma w swoim dorobku występ na Igrzyskach Olimpijskich, musiała zacząć rywalizację od piątkowych eliminacji. Piotr Kantor i Bartosz Łosiak bez porażki awansowali do wielkiego finału, po drodze pokonując pary Andrys/Andrys, Kruk/Rudol czy Bryl/Miszczuk. „Takie mecze jak ten uczą tego, żeby przedwcześnie nie myśleć o zwycięstwie. Jest to kolejna lekcja, którą na pewno wyciągniemy i myślę, że przyda się w przyszłości zarówno na polskich, jak i zagranicznych plażach” – powiedział Maciej Rudol po półfinałowym meczu z Jędrzejem Brożyniakiem i Piotrem Janiakiem, którzy z Kołobrzegu wyjeżdżają ze srebrnym medalem. Na najwyższym stopniu podium stanęli Piotr Kantor/Bartosz Łosiak, a na najniższym Miłosz Kruk w parze z Maciejem Rudolem.

Z roli faworytek w turnieju kobiet doskonale wywiązały się pary kadrowe, które prawie w komplecie zameldowały się w niedzielnych, rozstrzygających pojedynkach. Na pochwałę w szczególności zasłużyły Aleksandra Gromadowska i Marta Łodej, które specjalnie na ten turniej połączyły siły i bez porażki awansowały do półfinału. Już w drugim meczu turnieju „wpadły” na siebie Jagoda Gruszczyńska/Dorota Strąg, czyli najwyżej rozstawiona para, oraz Monika Brzostek/Agata Ceynowa. Po wyrównanym meczu 21:19; 21:19 dla pary Strąg/Gruszczyńska, na prawą stronę drabinki spadła Monika Brzostek. Olimpijka z Rio de Janeiro, w kolejnych rundach razem z Agatą Ceynową bez problemów poradziły sobie z parami Antczak/Kozłowska oraz Jakuć/Makaruk. O tym, że rywalizacja stała na najwyższym poziomie, świadczy fakt, że Monika Brzostek, która także ma w swoim dorobku występ na Igrzyskach Olimpijskich, musiała zacząć rywalizację od piątkowych eliminacji. W niedzielne przedpołudnie poznaliśmy najlepszą czwórkę turnieju żeńskiego. Złote medale przypadły Jagodzie Gruszczyńskiej wraz z Dorotą Strąg, srebrne medale zawisły na szyjach Pauliny Biranowskiej i Aleksandry Zdon, natomiast brązowym medalem musiały zadowolić się Monika Brzostek i Agata Ceynowa

Kolejnym przystankiem na trasie cyklu będzie Cieszyn (7-9 sierpnia), następnie spotkamy się w Myślenicach (14-16 sierpnia), a na zakończenie – Puchar Polski w Białymstoku (21-23 sierpnia). Sponsorem strategicznym cyklu Plaża Open jest PKN ORLEN. Organizatorem turnieju był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu oraz UKS OPP Powiat Kołobrzeski, a także BDB Event. Patronat nad imprezą objęła Prezydent Miasta Kołobrzeg, Pani Anna Mieczkowska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl Plaży Open patronatem honorowym objęło także Ministerstwo Sportu. Partnerem Głównym Plaży Open został Martes Sport, partnerem – Wawel. Oficjalną wodą turnieju jest Jurajska – oficjalna woda Polskiej Siatkówki.