Cieszyn czeka na plażową elitę

Do rozpoczęcia drugiego tegorocznego turnieju cyklu Plaża Open pozostało już tylko kilka dni! W czwartek 26 czerwca, w cieszyńskim ratuszu odbyła się oficjalna konferencja prasowa.

Jako pierwszy głos podczas konferencji zabrał Burmistrz Cieszyna – Mieczysław Szczurek. – Miasto Cieszyn wspiera wiele dziedzin sportu, mógłbym na ten temat mówić naprawdę długo. Dla przykładu podam jednak, że współpracujemy z klubami koszykarskimi, piłkarskimi, tenisa stołowego oraz oczywiście siatkówki – powiedział burmistrz Cieszyna. Oprócz rozgrywek Plaży Open w Cieszynie zostanie rozegrany także turniej Młodej Plaży, pomysł rozegrania turnieju młodzieżowego chwali włodarz drugiego miasta na mapie tegorocznego cyklu – Zawody Plaży Open urosły do takiej rangi, że są turniejem eliminacyjnym do mistrzostw Polski, w którym będą brali udział zawodnicy z całego kraju. My natomiast chcieliśmy, żeby młodzi adepci siatkówki plażowej z Cieszyna i okolic mogli rywalizować w swojej kategorii wiekowej i dlatego tym bardziej cieszę się z tego, że Młoda Plaża po raz kolejny odbędzie się w naszym mieście – dodaje Mieczysław Szczurek.

Dyrektor cieszyńskiego MOSIR-u Zbigniew Niżnikiewicz powiedział zgromadzonym przedstawicielom mediów jak dużym wyzwaniem logistycznym jest organizacja turnieju z cyklu Plaża Open – Już rok temu praktycznie od razu po zakończeniu zmagań, umówiliśmy się z Marcinami (Prusem oraz Strządąłą – przy.red), że współpraca będzie kontynuowana. Można więc śmiało powiedzieć, że organizacją tegorocznego turnieju zajmujemy się od kilku miesięcy. Organizacją turnieju zajmuje się nie tylko ekipa Plaży Open, ale także pracownicy MOSIR-u nie bez znaczenia jest także pomoc ze strony miasta i oczywiście wsparcie niezastąpionych wolontariuszy – mówi dyrektor MOSIR-u. Zorganizowanie turnieju na płycie rynku, w centrum Cieszyna jest nie lada sztuką, dlatego każda część prac musi zostać rozpisana z największymi szczegółami – Już we wtorek zaczynamy montaż trybun, w środę boisk i całego miasteczka, w te dni na cieszyński rynek przyjadą setki ton piasku, sprzętu i dlatego każda z prac musi być dokładnie zaplanowana – dodaje Zbigniew Niżnikiewicz.

Historia Plaży Open ma swój początek w Cieszynie, to właśnie tutaj kilka lat temu rozpoczął się lokalny cykl turniejów, by po kilku latach urosnąć do rangi największego w całym kraju. Czy organizatorzy spodziewali się takiego sukcesu Plaży Open? – Na początku był to turniej podwórkowy, który odbywał się na miejskim kąpielisku. Moim marzeniem było zorganizowanie go na cieszyńskim rynku i już w 2011 roku udało się marzenia zamienić w rzeczywistość. Stawialiśmy przed sobą kolejne cele, do których staraliśmy się i cały czas staramy dążyć i chcemy by Plaża Open była imprezą najwyższej rangi na krajowym podwórku – mówi Marcin Strządała. Organizacja zawodów na takim poziomie nie mogła by się odbyć bez wsparcia ze strony miasta oraz sponsorów – Chciałbym serdecznie podziękować zarówno Panu Burmistrzowi, jak i Panu Dyrektorowi za pomoc, ponieważ bez ich wsparcia organizacja eliminacji do mistrzostw polski po prostu nie byłaby możliwa. Dziękuje również naszym sponsorom – producentowi lodów ICE-Mastry – głównego sponsorowi całego cyklu, poza tym dzięki wsparciu wielu firm mogliśmy zintensyfikować działania promocyjne w Przeglądzie Sportowym, Dzienniki Zachodnim, Głosie Ziemi Cieszyński.

Kibice w Cieszynie po raz pierwszy będą mieli okazję śledzić na żywo zmagania turnieju z cyklu mistrzostw Polski, z całą pewnością o poziom sportowy nikt martwić się nie będzie – Jestem przekonany, że o poziom sportowy nie będziemy musieli się martwić. Plaża Open stała się bardzo ważnym punktem na mapie siatkówki plażowej w naszym kraju. Już teraz możemy powiedzieć, że w turnieju zagra chociażby multimedalistka MP – Magdalena Szczytowicz, czy reprezentantka Polski – Magdalena Saad. Również w turnieju męskim nie zabraknie prawdziwych gwiazd siatkówki, zarówno w plażowym jak i halowym wydaniu – mówi Marcin Prus. Rangę turnieju w Cieszynie podnosi także fakt obecności takich osobistości jak Grzegorz Fijałek czy Sebastian Świderski. Pierwszy z wspomnianej dwójki poprowadzi „Campy” dla dzieci, z kolei popularny „Świder” spotka się z kibicami siatkówki, i na pewno chętnie odpowie na każde pytanie – kończy Marcin Prus.