Burzliwy początek Plaży Open Cesky Tesin

Siatkarkom oraz siatkarzom plażowym nie brakowało wrażeń pierwszego dnia historycznego turnieju Plaża Open, który rozgrywany jest równocześnie w dwóch krajach – w Polsce oraz w Czechach. Rywalizacja rozpoczęła się od kwalifikacji, przez które przebrnęło w sumie osiem par, w tym między innymi duet Marta Szajer-Widawska/Dominika Walusza oraz Michał Kądzioła/Marcin Ociepski. Poza rekordowymi upałami, zawodnicy musieli poradzić sobie także z burzą, która przerwała grę w decydującym momencie.

Do piątkowych kwalifikacji do turnieju głównego Plaży Open w Czeskim Cieszynie przystąpiło w sumie trzynaście par męskich oraz sześć damskich. Siatkarze rywalizowali ze sobą systemem pucharowym, natomiast siatkarki zostały podzielone na dwie grupy. W sumie osiem duetów wywalczyło awans do rozpoczynających się w sobotę zawodów (po cztery damskie i męskie).

W rywalizacji kobiet pewny awans z grupy A wywalczył czeski duet Ema Šťastna/Beata Böhmová, który odniósł dwa zwycięstwa 2:0. Drugim zespołem, który zagra w turnieju głównym jest para  Klaudia Świstek/Paula Czerwińska. Siatkarki te co prawda przegrały z Czeszkami w swoim drugim spotkaniu, lecz wcześniej zdecydowanie wygrały z dwójką Katarzyna Chmiel/Paulina Szczepanik, która poniosła dwie porażki i odpadła z dalszej gry.

W grupie B pierwotnie miały zmierzyć się ze sobą cztery zespoły, jednak czeska para Anna Pospíšilová/Karin Žolnerčíková nie przystąpiła do rywalizacji i oddała swoje mecze walkowerem. Spośród trzech pozostałych awans wywalczył team Marta Szajer-Widawska/Dominika Walusza, który wygrał wszystkie spotkania 2:0. W turnieju głównym zagrają także Klaudia Czaplińska/Julia Kucner, które uległy duetowi Szajer-Widawska/Walusza, ale pokonały bezpośrednie rywalki w walce o ostatnie wolne miejsce w sobotnich zawodach – zespół Dominika Bilicka/Magdalena Piepiórka 2:0.

W odróżnieniu od rywalizacji kobiet, w której obyło się bez tie-breaków, w eliminacjach mężczyzn na otwarcie siatkarze rozegrali dwa trzysetowe starcia. Awans do kolejnej rundy wywalczyli w ten sposób Aleksander Czachorowski i Filip Lejawa, którzy w kolejnej fazie ulegli duetowi Piotr Ilewicz/Stanisław Wawrzyńczyk również w trzech partiach i pożegnali się z turniejem. Ilewicz i Wawrzyńczyk w turnieju głównym trafili do grupy A. Oprócz nich awans do sobotnich zawodów wywalczyli Adrian Sdebel i Jarosław Lech, którzy najpierw pokonali parę Adam Rygiel/Dominik Wukelicz 2:0, a następnie także w dwóch setach okazali się lepsi od duetu Kamil Waszczuk/Artur Sługocki.

W turnieju głównym zagrają także Karol Szczepanik i Mikołaj Kaczmarek, którzy w pierwszej rundzie eliminacji wygrali 2:0 z parą Michał Woźniak/Arkadiusz Sordyl, a w drugiej w takim samym stosunku setów okazali się lepsi od duetu Janusz Ignaciuk/Andrzej Ignaciuk. Skład triumfatorów kwalifikacji zamknął zespół Michał Kądzioła/Marcin Ociepski – najpierw wygrali oni w dwóch partiach z parą Mateusz Adamiak/Amadeusz Kopeć, by później w strugach deszczu zwyciężyć 2:0 z dwójką Bartosz Lewicki/Tomasz Maziarek.

Sobotnia rywalizacja grupowa w turnieju głównym rozpocznie się o godzinie 9:00. Po zakończeniu rywalizacji zwycięzcy każdej grupy awansują bezpośrednio do ćwierćfinału, natomiast drugi i trzeci zespół zmierzą się w barażach. Wieczorem w sobotę poznamy półfinalistów, którzy w niedzielę powalczą o medale.

Wyniki eliminacji kobiet:
Grupa A
Katarzyna Chmiel/Paulina Szczepanik – Klaudia Świstek/Paula Czerwińska 0:2
(14:21, 13:21)
Klaudia Świstek/Paula Czerwińska – Ema Šťastna/Beata Böhmová 0:2
(19:21, 16:21)
Ema Šťastna/Beata Böhmová – Katarzyna Chmiel/Paulina Szczepanik 2:0
(21:10, 21:12)

Grupa B
Dominika Bilicka/Magdalena Piepiórka – Marta Szajer-Widawska/Dominika Walusza 0:2
(10:21, 18:21)
Anna Pospíšilová/Karin Žolnerčíková – Klaudia Czaplińska/Julia Kucner 0:2
(0:21, 0:21)
Dominika Bilicka/Magdalena Piepiórka – Anna Pospíšilová/Karin Žolnerčíková 2:0
(21:0, 21:0)
Marta Szajer-Widawska/Dominika Walusza – Klaudia Czaplińska/Julia Kucner 2:0
(21:12, 21:19)
Marta Szajer-Widawska/Dominika Walusza – Anna Pospíšilová/Karin Žolnerčíková 2:0
(21:0, 21:0)
Klaudia Czaplińska/Julia Kucner – Dominika Bilicka/Magdalena Piepiórka 2:0
(21:18, 21:10)

Wyniki eliminacji mężczyzn:
I runda
Piotr Ilewicz/Stanisław Wawrzyńczyk – wolny los
wolny los – Bartosz Lewicki/Tomasz Maziarek
Aleksander Czachorowski/Filip Lejawa – Szymon Gregorowicz/Mateusz Biernat 2:1
(21:19, 17:21, 15:10)
Kamil Waszczuk/Artur Sługocki – Kacper Komar/Dawid Woźniak 2:1
(13:21, 21:14, 16:14)
Adam Rygiel/Dominik Wukelicz – Adrian Sdebel/Jarosław Lech 0:2
(3:21, 5:21)
Karol Szczepanik/Mikołaj Kaczmarek – Michał Woźniak/Arkadiusz Sordyl 2:0
(21:12, 21:11)
Marian Vybraněc/Michal Borski – Janusz Ignaciuk/Andrzej Ignaciuk 0:2
(0:21, 0:21)
Michał Kądzioła/Marcin Ociepski – Mateusz Adamiak/Amadeusz Kopeć 2:0
(21:17, 21:6)

II runda
Piotr Ilewicz/Stanisław Wawrzyńczyk – Aleksander Czachorowski/Filip Lejawa 2:1
(15:21, 21:17, 15:8)
Kamil Waszczuk/Artur Sługocki – Adrian Sdebel/Jarosław Lech 0:2
(14:21, 11:21)
Karol Szczepanik/Mikołaj Kaczmarek – Janusz Ignaciuk/Andrzej Ignaciuk 2:0
(21:15, 21:16)
Michał Kądzioła/Marcin Ociepski – Bartosz Lewicki/Tomasz Maziarek 2:0
(21:19, 21:9)