To będzie oryginalna edycja

W piątek w Myślenicach odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca cykl Plaża Open oraz Beach Pro Tour Futures Myślenice 2024. Poniżej zapis wypowiedzi naszych gości.

Jarosław Szlachetka, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice:

Turniej Beach Pro Tour Futures to kontynuacja wielkich wydarzeń sportowych, które dzieją się w naszym mieście. Myślenice są areną zawodów nie tylko o randze krajowej, ale również i międzynarodowej, czego najlepszym dowodem były ubiegłoroczne Igrzyska Europejskie. Mieliśmy ogromną przyjemność, być częścią tej imprezy, jednym z miast-gospodarzy i tym bardziej cieszę się, że organizacja udała się w całym województwie małopolskim. Patrząc na naszą dobrą organizację i współpracę z Marcinem Strządałą, chcemy kontynuować to, co rozpoczęliśmy podczas Plaży Open. Chcemy dać – zarówno mieszkańcom Myślenic, całego województwa, ale także turystom, którzy licznie nas odwiedzają – coś niepowtarzalnego. Myślenice kochają siatkówkę i pamiętają sukcesy zarówno siatkarek, jak i siatkarzy Dalinu Myślenice. Jestem przekonany, że i rozgrywki, o których wspomniałem wcześniej, udadzą się. Turniej rangi międzynarodowej jest doskonałą promocją dla Miasta i Gminy Myślenice. Nie tylko na arenie krajowej, ale także międzynarodowej, możemy pokazać się jako miejsce atrakcyjne, zarówno dla mieszkańców, jak i miłośników sportu. Jako miasto zyskujemy wartości promocyjne, poprzez transmisję na żywo na antenie TVP Sport. Dziękuję za to, że możemy promować Myślenice w telewizji. Dziękujemy również za zaufanie i za obecność Panu Prezesowi Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Sebastianowi Świderskiemu. Mogę zapewnić, że atrakcji wokół turniejowych będzie bardzo dużo. Jesteśmy na razie na etapie ustalania szczegółów. Jestem przekonany, że w organizację tegorocznej edycji włączy się młodzież z naszych klubów sportowych. Jako samorząd pokazaliśmy, że chcemy i możemy współpracować. To, z jakim entuzjazmem przyjęli to wszystko mieszkańcy i kibice, daje nam pewność, że atmosfera na trybunach będzie gorąca i już teraz zapraszam do Myślenic!

Sebastian Świderski – Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej:

Na pewno Plaża Open jest bardzo ważnym etapem dla całego cyklu siatkówki plażowej w naszym kraju. Przede wszystkim jest to 15 lat pracy i współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, za co serdecznie dziękujemy. Wiemy, że organizować turnieje w trudnym pandemicznym roku było bardzo trudno, a Plaży Open się to udało i liczymy na dalszą i mocną współpracę. Wiemy też, że ta dyscyplina coraz mocniej rozwija się w naszym kraju i coraz trudniej jest otrzymać możliwość organizacji turniejów. Wierzymy, że zawodowstwo i profesjonalizm ze strony Marcina Strządały i jego współpracowników będzie nadal na tak wysokim poziomie. Chcemy jak najbardziej pokazywać najlepsze polskie pary po to, by promować i rozwijać tę dyscyplinę w naszym kraju. Wiemy doskonale, jak trudno jest dzisiaj przekonać młodzież do uprawiania sportu, a co dopiero do tak trudnego sportu, jakim jest siatkówka plażowa. To ze względu na technikę i specyfikę grania na piasku. Cieszymy się, że nasi najlepsi zawodnicy i zawodniczki pokazują się w Polsce i promują siatkówkę plażową. Liczymy, że w Paryżu też będą walczyć o najwyższe cele, bo jak wiadomo, cały czas walczą o to, by we francuskiej stolicy się pojawić.

Marcin Strządała – Dyrektor cyklu Plaża Open:

Z całą pewnością będzie to oryginalna edycja naszego cyklu, ponieważ każdy turniej będzie inny. Zaczynamy od Pucharu Polski. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej ponownie spotkamy się w Białymstoku. Następnie odbędzie się King Of The Court – siatkarskie show, w którym gra się na czas a do tego przy sztucznym oświetleniu. Zresztą, jak wszyscy doskonale wiedzą, mieliśmy okazję zagrać w tę odmianę siatkówki właśnie w Myślenicach. Następnie w Myślenicach odbędzie się najwyższy rangą w tym roku turniej Beach Pro Tour. Dlatego, właśnie w Myślenicach spotkaliśmy się na konferencji inaugurującej cały cykl. Tak, jak prosił Prezes PZPS – Sebastian Świderski, ja także będę prosił o kibicowanie reprezentantom Polski, którzy zagrają w naszym turnieju. Pod koniec roku – w grudniu – zamkniemy cały cykl turniejem Snow Volley – siatkówki na śniegu. Choć być może brzmi on dla niektórych egzotycznie, ale chcieliśmy urozmaicić cały cykl i zorganizować wydarzenie w dyscyplinie, w której mamy sporo sukcesów. Wracając do organizacji turnieju Pro Tour, dla nas wszystkich jest to spore wyzwanie i dlatego bardzo cieszy mnie to, że będziemy współpracować z PZPS-em. Mamy w planie, by obok turnieju rangi światowej, mogli w swoim własnym turnieju zagrać także amatorzy i to jest jedna z wielu atrakcji, które zaplanowaliśmy na te kilka dni w Myślenicach.

Monika Brzostek – Dyrektor sportowa cyklu Plaża Open:

Jednym z moich zadań jest to, by zawodnicy zewsząd, dosłownie z całego świata, pojawili się na turnieju w Myślenicach. Są to zawody o randze Beach Pro Tour, dlatego bardzo zależy nam na tym, by pojawiły się mocne duety z nawet najdalszego zakątka naszego globu. Jestem przekonana co do obecności naprawdę mocnych par. Wracając do tego, czym się zajmuje w cyklu. Z całą pewnością ważne jest to, bym była dostępna dla zawodniczek i zawodników. Bym pomogła im rozwiązywać problemy, jeżeli już takie się pojawią. Cieszy mnie każde dobre słowo wypowiadane w naszym kierunku i super są takie spotkania jak dzisiaj. Spotykamy się z mediami, wspólnie propagujemy turniej, przez co każdy trener czy to kadry, czy poszczególnych par, może ułożyć kalendarz startów dużo wcześniej. To jest ważne szczególnie dla par zarówno z Europy i z innych kontynentów, by wszystko było jasne i klarowne. By mogli skupić się na swojej grze. Poza tym, mogą dzięki temu promować nasz turniej w swoich social mediach. Tak samo zresztą, jak my staramy się pokazać ich, w jak najlepszym świetle.

Marcin Prus – Ambasador cyklu Plaża Open:

Przychodzi mi do głowy fragment jednej z piosenek Zbigniewa Wodeckiego: „Lubię wracać tam, gdzie byłem już”. Wydaje mi się, że są to najbardziej trafne słowa określające moją przygodę z Plażą Open. Marcin Strządała wpadł kiedyś na szalony pomysł. Chciał na początku promować siatkówkę plażową poprzez system amatorski. Pamiętam, że była taka sytuacja w Cieszynie, Ustroniu i Bielsku-Białej, gdzie grali tylko i wyłącznie amatorzy. Następnie Marcin wymyślił organizację w dziewięciu różnych miastach cyklu. Wraz z upływem czasu zmieniliśmy nazwę z Plaża – Siatkówka Plażowa na Plaża Open i każdy kolejny rok, to były dla nas nowe wyzwania. Poszliśmy w kierunku, by unowocześnić ten sport, by Plaża Open stała się coraz bardziej profesjonalna i pojawiła się współpraca z TVP Sport. Coraz mocniejsi sponsorzy, współpraca z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej – pomogło nam to wznieść nasz cykl na jeszcze wyższy poziom. Kluczowa sprawa to fakt, że zagrają w naszym turnieju reprezentanci Polski. Chcemy razem pokazać, że siatkówka plażowa to naprawdę fajna alternatywa dla wielu pokus i problemów, z którymi zmaga się współczesna młodzież. Od zawsze byłem, jestem i będę z siatkówką i nie wyobrażam sobie sytuacji, by nie wspierać siatkówki i inicjatyw z nią związanych. W turnieju amatorskim swoich sił mogą spróbować całe rodziny. Wszyscy wiemy, jak trudny jest to kawałek chleba do zjedzenia. Fajnie się to ogląda, z przyjemnością komentuje i opowiada o tym, ale każdy, kto choć raz grał na piasku, wie, jak ciężko jest rywalizować i zdobywać punkty w tym sporcie.