Dzień pełen niespodzianek w Cieszynie

Sobota, to dzień, w którym rozgrywano mecze turnieju głównego kobiet i mężczyzn. W trzech cieszyńskich lokalizacjach rywalizowały 32 najlepsze zawodniczki oraz 32 najlepszych zawodników, których wyłoniły wczorajsze eliminacje, oraz ranking Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Wśród kobiet na starcie stawiły się między innymi reprezentantki Czech – Michala Kvapilova oraz Michaela Kubickova. Pierwsza z wymienionych zawodniczek ma na swoim koncie, między innymi 5 miejsce w najwyżej punktowanym 5-gwiazdkowym turnieju, w amerykańskim Fort Lauderdale, czy vice-mistrzostwo Europy z 2017 roku w Jurmali (Łotwa). Nie zabrakło także czołówki polskich par, na starcie, w komplecie stawiły się zawodniczki, które przed tygodniem zajęły w Kołobrzegu miejsca na podium – czyli Strąg/Gruszczyńska, Zdon/Biranowska oraz Brzostek/Ceynowa. Już w pierwszym meczu cieszyńskich zawodów, zmierzyły się ze sobą – Brzostek/Ceynowa oraz Kvapilova/Kubickova, po niezwykle zaciętym pojedynku lepsze okazały się Czeszki. Za niespodziankę należy uznać porażkę srebrnych medalistek z Kołobrzegu – Zdon/Biranowskiej, które okazały się gorsze od Patrycji Jundził/Aleksandry Stadnik. Do półfinałów, po trzech zwycięstwach bez porażki awansowały ostatecznie Jagoda Gruszczyńska/Dorota Strąg, które pokonały po tie-breaku Czeszki, oraz Magdalena Szczytowicz i Michalina Tokarska, z kolei w jutrzejszych porannych ćwierćfinałach, z prawej strony drabinki zagrają Kubickova/Kvapilova, Jundziłł/Stadnik, Zdon/Biranowska oraz Marcinowska/Kociołek.

Wśród Panów bardzo szybko, bo w już w pierwszym meczu porażki doznali Adam Andrys/Roman Andrys, którzy musieli uznać wyższość Kamila Warzochy/Karola Szczepanika, ci z kolei w zawodach sprzed tygodnia, w Kołobrzegu odpadli w eliminacjach. Do kolejnej niespodzianki doszło w drugiej serii gier. Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak przegrali, po tie-breaku z Wiktorem Mielczarkiem oraz Michałem Kądziołą. Tym większe było to zaskoczenie, że Michał Kądzioła, wobec kontuzji Marcina Ociepskiego musiał szukać nowego partnera. Największym sukcesem, do tej pory Wiktora Mielczarka było drugie miejsce podczas turnieju Grand Prix Polski Pogodne Suwałki oraz 5 miejsce w finałowym turnieju Mistrzostw Polski juniorów. W późniejszym etapie turnieju doszło do kolejnej ogromnej niespodzianki, wspomniani już Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak przegrywając mecz z Bartoszem Lewickim/Tomaszem Maziarkiem zajęli w turnieju w Cieszynie odległe 9 miejsce. To dla pary Brożyniak/Janiak najgorszy wynik od ponad dwóch lat! Wśród Panów, do półfinału bezpośrednio awansowali Lewandowski/Kałuża oraz Michał Kądzioła/Wiktor Mielczarek. Z kolei w porannych meczach 1/4 finału zagrają Lesiecki/Szałankiewicz, Warzocha/Szczepanik, Lewicki/Maziarek oraz Lech/Korycki.

Upalna, tropikalna aura sprawiła, że mimo zagrożenia epidemiologicznego na trybunach, oraz wokół boisk zgromadziło się sporo kibiców, na którzy czekały konkursy przygotowane przez organizatorów we współpracy z Jurajską czy Ziają. Już jutro na kibiców czekają finałowe zmagania obu turniejów, począwszy od porannych, ćwierćfinałowych starć,  na finałach turnieju kobiet i mężczyzn transmitowanych w TVP Sport skończywszy. Sponsorem strategicznym cyklu jest PKN ORLEN, partnerem głównym – Martes Sport, partnerami – Ziaja oraz Wawel. Oficjalną wodą turnieju jest Jurajska.

Plan gier na niedzielę 9 sierpnia: 

od 8:45 ĆWIERĆFINAŁY K, M (na wszystkich boiskach)

9:45 PÓŁFINAŁY K, M (na wszystkich boiskach)

10:45 MECZE O III MIEJSCE

11:45 FINAŁ KOBIET (transmisja TVP Sport)

12:45 FINAŁ MĘŻCZYZN (transmisja TVP Sport)