Adrian Białecki: Karuzela transferowa ruszyła, a rozmowy jeszcze trwają

Prezentujemy rozmowę z Adrianem Białeckim – trenerem personalnym, a także znakomitym zawodnikiem na piasku z wieloma sukcesami. W tym roku popularny “Biały” ma na swoim koncie zwycięstwo w Memoriale Janka Haftkowskiego, a na ubiegłorocznej Plaży Open w Rybniku zdobył brązowy medal.

Tegoroczny sezon na plaży można uznać za zakończony. Jaki był on dla Ciebie?
Adrian Białecki: Ten sezon na Plaży Open był dość stabilny. Razem z Bartkiem Pietruczukiem pokazaliśmy się z niezłej strony. Gdy byliśmy faworytami zazwyczaj wygrywaliśmy swoje spotkania, jednak na pewno mieliśmy apetyty na więcej. Miłym akcentem był też turniej w Białymstoku, w którym zagrałem z Jankiem Krasińskim, którego też należy pochwalić za świetną grę w tym sezonie

W tym roku grałeś z Bartkiem Pietruczukiem, a na końcówkę sezonu połączyłeś siły z Kubą Zdybkiem. Czy była to planowana zmiana partnerów? 
Bartek zawodowo gra na hali i podczas ustalania szczegółów przed sezonem wiadome było, że mogą być trudności z dograniem sezonu do końca. Kuba zaś cały sezon grał z różnymi partnerami i postanowiliśmy połączyć siły, co w dwóch turniejach zaowocowało fajnymi wynikami.

W metodyce treningu okres po zakończeniu sezonu nazywany jest fazą przejściową. Czy mógłbyś przybliżyć, czym jest wspomniana faza?
Faza przejściowa jest czasem na regenerację i zaleczenie ewentualnych kontuzji powstałych podczas okresu startowego. Jeżeli ją pominiemy, zmęczenie może zacząć się nawarstwiać, a ryzyko kontuzji znacząco wzrośnie.

Ile w praktyce powinna ona trwać i czego raczej unikać w tym okresie?
Czas jaki powinniśmy przeznaczyć na tę fazę zależy od dyscypliny jaką uprawiamy i od rozłożenia naszych startów. W naszym przypadku polecałbym od 2-6 tygodni. Jest to czas w którym powinniśmy unikać ćwiczeń, które mocno będą obciążać nasz układ nerwowy.

Na czym powinien skupiać się trening zaraz po zakończeniu sezonu?
Po zakończeniu sezonu pierwszy tydzień lub dwa można dać sobie czas na wypoczynek. Jednak po tym czasie zaleca się rozpoczęcie aktywności, która będzie miała na celu nie zatracenie tych zdolności które wypracowaliśmy podczas fazy przygotowawczej i startowej. Powinna to być aktywność  korzystająca w podobnym stopniu z systemów energetycznych. W przypadku siatkówki, możemy wybrać np. koszykówkę.

Powyższe pytania nie są przypadkowe, ponieważ na co dzień jesteś trenerem personalnym. Czy mógłbyś w dużym skrócie powiedzieć, na czym polega Twoja praca?
Praca trenera personalnego w moim przypadku polega na pomaganiu ludziom uzyskiwaniu ich celów w jak najefektywniejszy sposób. Spotykamy się, rozmawiamy, szukamy ogniw do poprawy, edukujemy, nakreślamy plan działania, trenujemy i monitorujemy postępy. Fajna, satysfakcjonująca praca, w której jest mnóstwo możliwości rozwoju.

Na koniec zapytam jeszcze o plany na przyszły rok. Przed rozpoczęciem sezonu byłeś trenerem na jednym z obozów w Olsztynie. Czy ponownie zobaczymy Cię w tej roli?
Obozy w Olsztynie mają świetny klimat. Głównym organizatorem jest Mateusz Kownacki, który zaprosił do współpracy mnie i mojego przyjaciela Kubę Sulimę. Obozy szybko się rozwijały i była potrzebna pomoc jeszcze jednej osoby- mojej partnerki- Oli. Myślę, że w przyszłym roku powtórzymy tę inicjatywę, bo są tam super ludzie chcący poprawiać swój warsztat siatkarski, ale też miło spędzić czas w malowniczym miejscu.

W tym roku dzieliłeś boisko z Bartkiem, Kubą oraz Jankiem. Z kim zatem zobaczymy Cię w 2020 roku?
Z Bartkiem, jak i z Kubą bardzo dobrze mi się grało. To dwóch bardzo solidnych zawodników z olbrzymim potencjałem. Co do 2020 roku można zażartować, że karuzela transferowa ruszyła, a rozmowy jeszcze trwają. Do zobaczenia za rok!

Z Adrianem Białeckim rozmawiał Paweł Olejarczyk – Plaża Open

Chciałbym jeszcze bardzo podziękować wszystkim, z którymi mogłem dzielić sukcesy i troski tego sezonu. Mojej dziewczynie Oli, Bartkowi, Kubie S, Kubie Z, panu Zbyszkowi z Gołdapi i p.Marcinowi z MGK CONSTRUCTION. Całemu zespołowi Zdrofit Alchemia za wolne weekendy, jak i sponsorom, których mogliśmy reprezentować w tym sezonie: MGK Construction,Organizacja Turystyczna Stegna, Oś.Wypoczynkowy Bałtyk, Oś.Wypoczynkowy Krakus, Masażysta Przemysław Surażyński