Po raz pierwszy w Polsce! King Of The Court w ramach Plaży Open

Nietypowe siatkarskie show, które do tej pory było rozgrywane tylko w Holandii i Niemczech zawita do Polski. W ramach cyklu Plaża Open w Białymstoku odbędzie się turniej National Championships of King Of The Court. W rozgrywkach weźmie udział 10 drużyn, a wszystko zaplanowano na sobotę, 21 sierpnia.

Rozgrywany w Niemczech i Holandii turniej King Of The Court jest elitarnym wydarzeniem, do którego zapraszane są najlepsze światowe pary plażowe. Pierwszy polski turniej National Championships of King Of The Court, organizowany przy współpracy z marką King Of The Court, będzie głównym wydarzeniem dodatkowym tegorocznego cyklu Plaża Open. Event odbędzie się w trakcie Pucharu Polski w Białymstoku, który zaplanowano w dniach 20-22 sierpnia. National Championships of King Of The Court rozegrany będzie w wyjątkowej wieczornej atmosferze Plaży Dojlidy. Wszystkiemu towarzyszyć będzie oryginalne oświetlenie oraz muzyka, specjalnie przygotowana na to wydarzenie.

Bardzo się cieszę, że uda nam się zorganizować to wydarzenie. Wszystko dzięki naszej dyrektor sportowej Monice Brzostek, która koordynowała rozmowy od samego początku. Wszystko wydarzy się po raz pierwszy w Polsce. Będzie to piękny akcent turnieju w Białymstoku. Wszystko rozegrane zostanie o zmierzchu. Będzie to siatkarska uczta z dobrą muzyką w niesamowitym miejscu. Wszystko przygotujemy wspólnie ze znakomitymi organizatorami – ekipą Miejskoaktywnych i Miastem Białystok już 21 sierpnia. Już teraz wszystkich zapraszamy, bo udział w takim wydarzeniu gwarantuje niesamowite przeżycia – powiedział dyrektor projektu Plaża Open, Marcin Strządała.

Formuła King Of The Court jest bardzo specyficzna i widowiskowa. Nie jest ona jednak bardzo skomplikowana. Drużyny składają się tradycyjnie, jak w siatkówce plażowej z dwóch zawodników. W meczu biorą jednak udział minimum trzy pary. Rozgrywany jest on na boisku o regularnych wymiarach boiska do siatkówki plażowej. Boisko ma jedną stronę uprzywilejowaną i jest to strona „Króla”. W meczu punkty zdobywane są tylko wygranej akcji drużyny będącej aktualnie po stronie „Króla”. Jeśli akcję wygra drużyna będąca po drugiej stronie – nie zdobywa punktu, ale trafia na stronę „Króla”. Od zakończenia akcji do rozpoczęcia kolejnej przerwa może trwać tylko osiem sekund. To mała część z reguł występujących w King Of The Court. Cała formuła turnieju ma dużo więcej zawiłych i nietypowych zasad, które uatrakcyjniają całe widowisko. Na koniec turnieju wybierany jest „Król”. Ważną częścią wszystkiego jest też koronacja, a zwycięzca otrzymuje koronę, berło i królewską pelerynę.

W 2020 w Utrehcie para reprezentacji Polski – Piotr Kantor i Bartosz Łosiak zajęła w rozgrywkach King Of The Court trzecie miejsce. W polskim turnieju będzie mogło wziąć udział 10 duetów. Pięć z par otrzyma zaproszenia od organizatorów, pięć kolejnych wyłonione zostanie spośród specjalnie przygotowanych pod to wydarzenie zgłoszeń. – Gdy tylko poinformowaliśmy organizacji National Championships of King Of The Court otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań o uczestnictwo. Zainteresowanie turniejem jest ogromne, choć to typowo towarzyska ranga. Na pewno wystąpią pary zagraniczne, ponieważ mamy sygnały, że i takie są zainteresowane – zdradził Marcin Strządała. – Chcemy stworzyć niezapomniane widowisko. Z pewnością cała otoczka – infrastruktura i jej graficzna strona, oświetlenie, muzyka, wieczorna aura będą robić ogromną robotę. Ważnym punktem będą jednak też występy samych zawodników, bo to oni tworzą show – dodał dyrektor projektu Plaża Open.

Znana jest również pula nagród w turnieju National Championships of King Of The Court. 10 duetów będzie walczyć o 4000 zł. Jednak nagrody przewidziane są tylko dla pierwszej trójki. Zwycięzcy otrzymają 2500 zł, ekipa z drugiego miejsca 1000 zł, natomiast dla trzeciego miejsca przeznaczono 500 zł.

W Białymstoku głównym wydarzeniem Plaży Open będzie oczywiście Puchar Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn. Będzie to ostatni rankingowy turniej przed finałami mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Na Podlasie przyjedzie więc śmietanka polskiego beachvolley’a. Turniej zamknie również cały tegoroczny cykl Plaży Open. Białystok – po Cieszynie, Myślenicach i Kołobrzegu – będzie czwartym miastem, do którego w tym roku zawita projekt.