Plaża Open Cieszyn 2021 – zapis konferencji prasowej

W dniu 17 maja 2021 w Cieszynie odbywała się konferencja prasowa otwierająca tegoroczny Projekt Plaża Open. W jej trakcie organizatorzy przedstawili swoje plany i nowości w projekcie, a także zaprezentowali oficjalne koszulki turnieju oraz podpisali dokumenty na organizację wydarzenia w Cieszynie.

Gabriela Staszkiewicz (Burmistrz Miasta Cieszyna):

Po raz kolejny będziemy mieli okazję gościć państwa i turniej na cieszyńskim rynku. Mamy nadzieję, że pogoda, tak jak w ubiegłym roku, nam dopisze. Cieszyński rynek sam w sobie jest bardzo interesujący, ale stworzenie boiska i sztucznej plaży, na której zawodnicy będą rozgrywać swoje mecze, jeszcze doda nam uroku. Myślę, że będzie to kolejna fantastyczna impreza na cieszyńskim rynku.

Niezwykle ważne jest to, byśmy – zwłaszcza teraz po roku zamknięcia dzieci i młodzieży we własnych -domach zaprosili młodych ludzi do przestrzeni miejskiej, do miejsc, które specjalnie dla nich zostały przygotowane: na boiska sportowe, czy choćby na tę niezwykłą plażę na rynku. W tym roku przygotowaliśmy dla młodzieży bardzo ciekawe propozycje.

Marcin Strządała (Dyrektor Projektu Plaża Open 2021):

Całe główne wydarzenie – kort centralny obudowany trybunami i obsługą telewizyjną będzie znajdował się na rynku. Chcemy też przygotować dodatkowe atrakcje na kąpielisku miejskim, które w tamtym roku było bardzo chwalone przez uczestników. Ze względu na to, że było tam miejsce, gdzie można chwilę odpocząć, skorzystać z kąpieliska. Chcemy stworzyć również strefę relaksu, strefę dla dzieci. Będą też spikerzy, którzy będą relacjonować i zapraszać na rynek. Tak jak powiedziała Pani Burmistrz stworzymy wydarzenie, które odbywać się będzie na kilku obiektach. Myślę, że to przyciągnie też pary sportowe z zagranicy.

Nasz turniej wyrównał pule nagród dla kobiet i mężczyzn. Co ważne, inne turnieje również poszły tym tropem i czy to towarzyskie, czy rangi ogólnopolskiej idą ku temu, by pule były równe.

Chcielibyśmy stworzyć strefę kibica. Może uda się przy współpracy z Browarem Zachodnim w Cieszynie, by ta strefa była atrakcyjna dla mieszkańców miasta, ale i turystów, ponieważ z Plażą Open przyjeżdżają kibice z całej Polski. Towarzyszą nam już kilka lat. Będziemy chcieli rozegrać już w piątek specjalny mecz z udziałem Jastrzębskiego Węgla oraz stworzyć kino plenerowe przygotowane przez miasto. Sporo będzie się działo również na wzgórzu zamkowym. Ten okres od 16 do 18 lipca będzie w Cieszynie bardzo atrakcyjny.

Nowością będzie Młoda Plaża Open. W ubiegłym roku tego nie mieliśmy, jeśli chodzi o turniej dla młodzieży. Przy współpracy z miastem Cieszyn i przy przychylności władz miasta, postanowiliśmy zorganizować turniej Młodej Plaży Open, który będzie poprzedzał turniej Plaży Open. Rozgrywki będą się odbywały tydzień wcześniej, natomiast mecze finałowe, z udziałem tych najlepszych, chcemy by odbyły się w anturażu wielkiego wydarzenia i wielkiego widowiska, z oprawą medialną oraz oprawą muzyczną i kibicowską. Chcemy, by te mecze finałowe odbyły się w trakcie Plaży Open podczas niedzielnych finałów.

Młoda Plaża Open to turniej, który organizujemy we współpracy z grupą Kęty, natomiast zależy nam na tym, by pozyskać również partnera lokalnego – stowarzyszenie, klub lub pasjonatów siatkówki z Cieszyna. Ze swojej strony chcemy przekazać środki finansowe dla stowarzyszenia, które będzie chciało się zaangażować. Oprócz tego przygotujemy siatkarskie warsztaty dla młodzieży z wybitnym siatkarzem halowym lub plażowym. Na pewno będzie to reprezentant Polski. Czy zrobimy to w hali, czy na piasku – to będzie ustalone. Uzależnione to będzie od zainteresowania. Bardzo nam zależy, by zaangażować młodzież również bezpośrednio w organizację wydarzenia – jako organizator bądź wolontariusz. To jest duże wyzwanie, a bez tych młodych ludzi byłoby nam bardzo trudno.

Mamy bardzo duże doświadczenie po ubiegłorocznej edycji, w której na dzień przed rozpoczęciem projektu okazało się, że wchodzą ostre obostrzenia, jeśli chodzi o organizację wydarzeń. Było ograniczenie do 25% zapełnienia trybun i oczywiście przestrzeganie reżimu sanitarnego. My, dzięki współpracy z miastem, mieliśmy tę możliwość wygrodzić naszą przestrzeń barierkami. By się do niej dostać trzeba było posiadać identyfikator, a osoby przed wejściem na trybunę były weryfikowane. Wszystko było zgodne z obowiązującymi przepisami. Faktycznie może się zdarzyć, że sytuacja z dnia na dzień się zmieni. Oczywiście bierzemy takie scenariusze pod uwagę i będziemy działać dynamicznie.

Monika Brzostek (Dyrektor Sportowy Projektu Plaża Open 2021):

W tym roku będziemy starać się, by liczba par zagranicznych w turnieju była zdecydowanie większa, by nie była to jedna czy dwie pary. Mamy i dbamy o kontakty i będziemy chcieli zapraszać teamy z zagranicy. Myślę, że dla samych sportowców będzie to bardzo atrakcyjne, ponieważ poziom będzie jeszcze wyższy niż dotychczas.

Mamy w planach rozpoczęcie nowego projektu, który będzie sygnowany moim nazwiskiem. Chcielibyśmy jeszcze więcej osób zachęcić do uprawiania siatkówki plażowej, nie tylko w formie amatorskiej. Oczywiście taką formę też będziemy promować, ale chcemy organizować obozy siatkarskie, na których amatorzy, ale i młodzi adepci tego sportu będą mogli rozwijać swoje umiejętności do poziomu, z którego będą zadowoleni. Mamy w planach również naszą autorską kolekcję odzieży w wydaniu sportowym. Ludzie, którzy będą zainteresowani tą odzieżą będą mogli używać strojów do ćwiczeń.

Chcemy również, oprócz organizacji obozów w Polsce, wyjść trochę dalej i zabrać fanów siatkówki plażowej poza granice naszego kraju. Chcemy robić to w takim okresie, gdy w Polsce nie da się już uprawiać tego sportu, tj. w okresie zimowym. Mamy nadzieję, że nasze plany, dzięki kibicom i dzięki promocji miasta, wyjdą i będziemy mogli spotkać się tu za rok i wystąpić z jeszcze szerszym projektem oraz jeszcze szerszymi planami.