Pierwsze medale tegorocznej Plaży Open rozdane

Pierwszy turniej z cyklu Plaża Open w 2022 roku przeszedł do historii. W piątek przy łódzkiej Manufakturze siatkarki oraz siatkarze plażowi rozegrali ćwierćfinały, a następnie półfinały oraz mecze o medale. W rywalizacji kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła para Michaela Kubíčková/Aneta Kaczmarek, natomiast zmagania panów bezsprzecznie najlepsi okazali się Piotr Janiak oraz Jędrzej Brożyniak.

Po emocjonujących i zaciętych bojach fazy grupowej oraz baraży o ćwierćfinał siatkarki oraz siatkarze plażowi przystąpili w piątek do decydujących meczów. Pogoda oraz kibice dopisali, nie brakowało także wyrównanych spotkań. Atmosfera łódzkiej Manufaktury sprzyjała sportowej rywalizacji.

Już pierwszy mecz dnia zwiastował nie lada emocje, bowiem pierwszego półfinalistę musiał wyłonić tie-break. W nim lepsza okazała się para Aleksandra Zdon/Izabela Zackiewicz, która pokonała duet Michalina Tokarska/Magdalena Szczytowicz. Nieco mniej emocji było w drugim ćwierćfinale, w którym Olga Klocek oraz Magdalena Saad zdecydowanie pokonały Justynę Łukaszewską i Weronikę Antczak. Jak się później okazało, dla duetu Klocek/Saad było to zwycięstwo na wagę medalu, bowiem para Zdon/Zackiewicz zrezygnowała z dalszej rywalizacji i to team Klocek/Saad po ćwierćfinale awansował bezpośrednio do finału.

Walki nie brakowało w starciu par Michaela Kubíčková/Aneta Kaczmarek i Karolina Kirszenstein/Pola Nowakowska. Mimo że skończyło się ono w dwóch setach, to zwycięzcę pierwszej partii musiała wyłonić gra na przewagi. W niej lepsze okazały się Kubíčková i Kaczmarek, które poszły za ciosem i pewnie wygrały kolejną odsłonę. W półfinale trafiły na Agnieszkę Adamek oraz Aleksandrę Stadnik, które w dwóch setach pokonały duet Małgorzata Szajewska-Skuta/Magdalena Rapacz-Matras. W półfinale Adamek i Stadnik nie miały jednak za wiele do powiedzenia – pewne zwycięstwo 2:0 odniosły Kubíčková i Kaczmarek.

Ze względu na walkower pary Aleksandra Zdon/Izabela Zackiewicz duet Agnieszka Adamek/Aleksandra Stadnik zdobyły brązowy medal bez konieczności wychodzenia na boisko. Wielki finał należał natomiast do Michaeli Kubíčkovej oraz Anety Kaczmarek, chociaż nie brakowało w nim walki. Pierwszą partię zdominowały Kubíčková i Kaczmarek, jednak w drugiej do głosu doszły Olga Klocek oraz Magdalena Saad i doprowadziły do tie-breaka. W niego lepiej weszły Kubíčková i Kaczmarek, które nie oddały prowadzenia już do końca meczu. Biorąc pod uwagę, że jest to ich pierwszy wspólny sezon na plaży, złoto w turnieju to dla nich spore osiągnięcie.

W turnieju mężczyzn jako pierwsi na boisko wybiegli Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak oraz Piotr Groszek/Kamil Warzocha. Ci drudzy starali się postawić bardziej utytułowanym rywalom, jednak Janiak i Brożyniak zdominowali ich i bez problemów awansowali do półfinału. W nim trafili na parę Wiktor Mielczarek/Paweł Pietkiewicz, dla której był to pierwszy mecz dnia, bowiem ich przeciwnicy z ćwierćfinału, Adam Kącki oraz Marcel Hendzelewski, oddali mecz walkowerem. Mielczarek i Pietkiewicz nawiązali walkę z Brożyniakiem i Janiakiem w pierwszej partii, ale przegrali końcówkę. Druga odsłona natomiast od początku do końca przebiegała pod dyktando tych drugich.

Większych problemów z awansem do półfinału nie miał duet Tomasz Waligóra/Mateusz Płaneta, którz pewnie pokonali Mateusza Kapuśniaka i Dawida Ogórka 2:0. Ich rywalami w półfinale byli Michał Korycki i Stanisław Wawrzyńczyk, którzy jako jedyni rozegrali w ćwierćfinałach tie-breaka. Mecz o czwórkę był najbardziej zaciętym tego dnia. Adrian Sdebel oraz Bartłomiej Malec postawili przeciwnikom bardzo trudne warunki, każdy set rozstrzygał się w samej końcówce, jednak ostatecznie lepiej zagrali w nich Korycki/Wawrzyńczyk. Wyrównany i pełen walki był także półfinał – ponownie końcówki lepiej rozegrali Korycki i Wawrzyńczyk, którzy finalnie pokonali Waligórę i Płanetę 2:0.

Emocji nie brakowało w meczu o trzecie miejsce mężczyzn. Duet Tomasz Waligóra/Mateusz Płaneta źle go rozpoczął i wysoko przegrał pierwszą partię, jednak później zaczął grać lepiej i doprowadził do tie-breaka, wygrywając drugiego seta na przewagi. Trzecia odsłona należała już do Wiktora Mielczarka i Pawła Pietkiewicza, którzy wywalczyli tym samym brązowy medal. Złoto padło natomiast łupem doświadczonych Piotra Janiaka oraz Jędrzeja Brożyniaka, którzy zdominowali pierwszą partię finału z duetem Michał Korycki/Stanisław Wawrzyńczyk, a w drugiej lepiej rozegrali zaciętą końcówkę. Faworyci wskoczyli więc na najwyższy stopień podium.

Wyniki piątkowego turnieju kobiet TUTAJ
Wyniki piątkowego turnieju mężczyzn TUTAJ