Marcin Strządała: Zrobimy wiele, aby ten turniej wyszedł jak najlepiej

We wtorek, 21 czerwca na Plaży Miejskiej Dojlidy w Białymstoku odbyła się  konferencję prasową otwierająca rozgrywany po raz pierwszy w Polsce Beach Pro Tour Białystok 2022. Wzięli w niej udział przedstawiciele Miasta Białystok oraz członkowie sztabu organizacyjnego.

Jako pierwszy głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, Rafał Rudnicki: – Cieszę się niezmiernie, że przy okazji Dni Miasta Białegostoku, które od piątku przez sobotę i niedzielę będą się odbywały w naszym mieście, mamy okazję gościć na plaży w Dojlidach tak fantastyczną imprezę sportową, jaką są zawody Beach Pro Tour w siatkówce plażowej. Do tej pory było tak, że mieliśmy tu turniej o troszeczkę niższej randze, a teraz wskakujemy na najwyższą półkę, wręcz światową. Światową dlatego, że w tych zawodach startować będą zawodnicy nie tylko z Europy, ale z całego świata. Jeśli dobrze spojrzałem na listę startową, to z Australii, z Korei Południowej, z Tajlandii, z Filipin, więc ze wszystkich możliwych zakątków świata przyjadą właśnie do Białegostoku, aby rywalizować na naszej skromnej, ale bardzo ładnej plaży przy ośrodku w Dojlidach. Jestem przekonany, że pogoda tym razem dopisze i będziemy mieli dni bez opadów deszczu. Cieszę się, że tego typu zawody goszczą w Białymstoku, że możemy pokazać wszystkim zawodnikom nasze fantastyczne miasto i naszą bardzo ciekawą, ładną plażę. W zasadzie do białostoczan mam tylko jedną gorącą prośbę. Jeśli nie wiedzą, co robić pod koniec tego tygodnia, to zachęcam, żeby spędzili te dni na plaży w Dojlidach i zobaczyli zawody siatkówki plażowej, a wieczorem przyszli na Dni Miasta Białegostoku. Myślę, że takich atrakcji, na tak wysokim poziomie, nasze miasto nie widziało, więc warto tutaj przybyć.

O tym, czym Białystok i plaża Dojlidy zachwyciła na tyle, że ten turniej może odbyć się właśnie w tym miejscu, opowiedział natomiast Lukas Laos, delegat Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej. – Chciałbym bardzo podziękować wszystkim organizatorom oraz miastu Białystok za to, że ten turniej może się tutaj odbyć. Tak, jak już pan prezydent wspomniał, jest to wspaniała okazja, żeby nagłośnić to wydarzenie również od strony międzynarodowej – powiedział. Oprócz tego odniósł się także do kwestii organizacyjnych. – Chciałem też dodać, że ten rok będzie wyjątkowy, jeżeli chodzi o organizację wydarzeń o tematyce siatkarskiej. Bardzo się cieszę, że Białystok może brać w tym udział. Szczególnie, że Polska jest krajem, gdzie siatkówka trzyma się bardzo mocno. Podsumowując, bardzo bym chciał, żeby mój udział w ty wydarzeniu sprawił także, że wszyscy uczestnicy zapamiętają je jako wspaniałe i już po jego zakończeniu będą polecali je wszystkim swoim koleżankom i kolegom z branży i będą pamiętali Białystok i właśnie to wydarzenie jako jedno z najwspanialszych w swoim życiu. No i że to nie będzie ostatnie tego typu wydarzenie – dodał.

Nie zabrakło także wypowiedzi członków sztabu organizacyjnego. O współpracy z miastem Białystok opowiedział Piotr Kapa, Dyrektor Turnieju Beach Pro Tour: – Zdecydowanie współpraca z Białymstokiem od wielu lat układa się znakomicie. Wchodzimy na wyższą półkę, wyższy poziom, dlatego podjęliśmy współpracę. Dziękujemy przede wszystkim za zaufanie, którym miasto Białystok nas obdarzyło. Dziękujemy też federacji europejskiej i federacji światowej za to zaufanie. Duża impreza przed nami. Zaczynamy od czwartku kwalifikacjami do turnieju głównego. W piątek i sobotę będą mecze turnieju głównego, a w niedzielę finały. Przyjeżdża do nas 28 drużyn damskich i 28 drużyn męskich z całego świata. Brakuje tylko par z Afryki. Poza tym są reprezentowane wszystkie kontynenty.

Warto dodać, że turniej będzie okazją do kibicowania reprezentacji Polski.  Wspomniał o tym Marcin Strządała, promotor turnieju Beach Pro Tour: – Zachęcam mieszkańców Białegostoku, aby przychodzili nawet w barwach biało-czerwonych, ponieważ będziemy mieli cztery pary reprezentantek i reprezentantów Polski, więc będzie komu kibicować. Na pewno to dla nas duże wyzwanie. Debiutujemy w roli organizatora Pucharu Świata i myślę, że nie mogliśmy znaleźć lepszego miasta niż Białystok, aby nie było tego stresu, który nam towarzyszy przy organizacji, spróbować zrobić to na najwyższym poziomie. Współpraca układa się bardzo dobrze. Jeżeli są jakieś trudności, to wspólnie próbujemy je rozwiązać, aby było jak najlepiej i z korzyścią dla uczestników, więc czujemy się tutaj jak w domu. Naprawdę zrobimy wiele, aby ten turniej wyszedł jak najlepiej również dzięki współpracy i wskazówkom pana supervisora.

Konferencję zakończyła wypowiedź Moniki Brzostek, Dyrektor Sportowej cyklu Plaża Open: – Bardzo się cieszę, że tutaj w Białymstoku będziemy gościć tyle par zewsząd. Jest super okazja, aby w polskim turnieju, w Pucharze Świata mogła wziąć udział jak największa liczba par właśnie z Polski. Będę bardzo im kibicować i wspierać. Mam nadzieję, że też kibice będą licznie wspierać nasze narodowe chluby. Na pewno będzie to siatkówka na najwyższym poziomie, więc tutaj będzie gratka dla kibiców siatkarskich, ale również dla kibiców, którzy przez przypadek mogą tutaj przyjść na plażę i poobserwować bardzo wysoki poziom siatkówki. Mogę jeszcze dodać, że od 12:00 będziemy mieć transmisje telewizyjne. Jeżeli ktoś nie może tutaj dotrzeć, to zapraszamy serdecznie przed telewizory.  Wspomniała także o „gwiazdach”, które pojawią się na tym turnieju. – Będzie Jakub Szałankiewicz. Myślę, że to postać bardzo dobrze znana w świecie siatkówki. Jest to medalista mistrzostw świata i Europy w kategoriach młodzieżowych, zajął też czwarte miejsce mistrzostw Europy w kategorii seniorskiej. Będziemy mieć Kasię Kociołek, wicemistrzynię Europy. Co do zagranicznych zawodników na pewno nie ma wśród nich medalistów mistrzostw Europy, ale mamy medalistów jednogwiazdkowych, dwugwiazdkowych i trzygwiazdkowych turniejów – zakończyła.