Historyczna 13. edycja Plaży Open przed nami!

Tegoroczna odsłona jedynego cyklu turniejów siatkówki plażowej w naszym kraju, będzie wyjątkowa pod kilkoma względami. Po raz pierwszy od wielu lat turnieje Plaża Open zostaną rozegrane w formule towarzyskiej, nie zaś jako turnieje rankingowe PZPS.

Nie oznacza to jednak, że pula nagród ulegnie drastycznemu zmniejszeniu czy spadnie jakość przyznawanych zawodniczkom i zawodnikom nagród. W każdym z trzech turniejów Plaża Open w Łodzi, Czeskim Cieszynie oraz Myślenicach do „podniesienia z piasku” będzie 30 tysięcy złotych (po 15 tysięcy dla kobiet i mężczyzn). Zwycięskie pary otrzymają po 6 tysięcy złotych, drugie miejsce premiowane będzie kwotą 4 tys. złotych, z kolei na zdobywców trzeciego miejsca czeka 1000 złotych do podziału. Ponadto na najlepsze pary całego cyklu czeka dodatkowa nagroda w postaci 10 tysięcy złotych!

Powrót do Łodzi

Łódź to niezwykle ważnie miejsce dla siatkówki plażowej w naszym kraju. Mury tamtejszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego opuścili m.in. Jakub Szałankiewicz, Michał Kądzioła, Monika Brzostek, Kinga Wojtasik, Monika Brzostek oraz wielu, wielu innych. Absolwenci SMS-u, zdobywali medale mistrzostw Europy, turniejów cyklu World Tour, mistrzostw świata i Europy w kategoriach młodzieżowych, a także wystąpili w igrzyskach olimpijskich. Szczególne jest także miejsce rozgrywania imprezy – Manufaktura, to miejsce wyjątkowe, jedno z najważniejszych punktów na mapie każdego kto odwiedza Łódź. Turniej rozgrywany na placu przed centrum handlowym, ma swój nieodparty urok i jest wyjątkowy. To kompleks, który do końca XIX wieku, osiągnął imponującą powierzchnię blisko 30 hektarów. Znajdowały się tam przędzalnia, farbiarnia, drukarnia tkanin, oddział budowy i naprawy maszyn, a także wiele innych miejsc, które zapewniały pracę wielu mieszkańcom Łodzi. Manufaktura, w kształcie, który znamy obecnie powstawała w latach 2002-2006, a lokale użytkowe zajmują powierzchnię 270 tysięcy metrów kwadratowych.

Czeski Cieszyn/Polski Cieszyn

Turniej w stolicy Śląska Cieszyńskiego będzie wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii zawody zostaną rozegrane w mieście, które łączy dwa kraje, w tym przypadku Polskę i Czechy. To wydarzenie bezprecedensowe, które w głowach organizatorów, władz obu miast kiełkowało od kilku lat. Rok temu podczas zawodów na rynku polskiego Cieszyna, doszło do rozmów, które zaowocowały stworzeniem wydarzenia absolutnie wyjątkowego. Dla zawodniczek i zawodników będzie to z całą pewnością ciekawe doświadczenie, jeden mecz grać w Polsce, by następnie przenieść się do Czech i rozegrać spotkanie przed czeską publicznością. Mieszkańcy obu miast darzą się sympatią, są dla siebie bardzo bliscy, co najlepiej można było zaobserwować podczas lockdownu, spowodowanego pandemią koronawirusa, gdy Polacy i Czesi stojąc po obu stronach Olzy mogli jedynie do siebie pomachać i pozdrowić najróżniejszymi transparentami. Teraz jednak wszystko wraca do normy, i sportowe emocje będziemy mogli przeżywać wspólnie, i czerpać z nich wszystko co najlepsze!

Myślenice

Myślenice po raz pierwszy pojawiły się na mapie Plaży Open w 2020 roku. W bardzo trudnym, pandemicznym okresie władze miasta, na czele z Panem Burmistrzem Jarosławem Szlachetką oraz niesamowici wolontariusze, oraz mieszkańcy stworzyli turniej wyjątkowy, który na stałe wpisał się do kalendarza cyklu. Ubiegłoroczne zmagania, zakończone finałowym starciami przy sztucznym świetle i pełnym trybunach pokazały, że myślenickie Zarabie, jak mało, które miejsce pasuje do tego by organizować tam turnieje cyklu Plaża Open. Myślenice będą także gospodarzem King Of The Court. Niesamowitego wydarzenia, które tym razem potrwa dwa dni. Będzie to lepsze rozwiązanie dla zawodników, nie będą musieli po rundzie przeciwników, kolejny raz zabierać się do rozgrzewki, tylko zagrają swoje i udadzą się na odpoczynek. Format liczby grających teamów pozostaje ten sam – 10 zespołów męskich. No i turniej odbędzie się w Myślenicach, przy sztucznym świetle!

Białystok – tu dzieje się historia!

To raz pierwszy, organizatorzy Plaży Open z Marcinem Strządałą postanowili zorganizować turniej międzynarodowy. To właśnie w stolicy Podlasia, odbędzie się turniej Beach Pro Tour Futures, zmagania, w których udział wezmą zawodnicy i zawodniczki z całej Europy, a kto wie? Być może na białostockich Dojlidach pojawia się także duety spoza Europy? Białystok współpracuje z Plażą Open nieprzerwanie od 2016 roku, to właśnie tam odbywały się finałowe zmagania całego cyklu, a także turnieje o Puchar Polski w siatkówce plażowej. Gościnność, chęć pomocy i gotowość do współpracy Pawła Orpika – Dyrektor BOSIR w Białymstoku oraz jego niezastąpionej ekipy sprawiła, że to właśnie Białystok będzie gospodarzem międzynarodowych zmagań w naszym kraju. Siatkówka zarówno w plażowym, jak i halowym wydaniu, staję się z roku na rok coraz ważniejszą dyscypliną sportu dla mieszkańców Białegostoku, ale i całego regionu. Turnieje Plaża Open, awans do 1 ligi siatkówki BAS Białystok pokazują jak na dłoni, że Podlasie kocha siatkówkę, i z całą pewnością nie jest to zauroczenie chwilowe!

Do zobaczenia na Plaży!